„Do jedenácti hodin se vinou náledí stala jedna dopravní nehoda,” zkonstatoval Jaroslav Pangl z prachatického dopravního inspektorátu. Nehoda se stala mezi Husincem a Vlachovo Březím v místě zvaném Na Kocandě. „Tři lidé tam byli lehce zraněni,” upřesnil s tím, že při pohledu na namrzlou vozovku očekával vyšší počet nehod. „Řidiči ale byli opatrní, nebo šlo jen o lehké dopravní nehody, které není nutné hlásit policii,” zauvažoval policista.
Podle slov Martina Grožaje z prachatického střediska správy a údržby silnic (SÚS) byla nejhorší situace na Lhenicku. „U Třebanic jsme museli na základě požadavku autobusových dopravců zajistit sjízdnost pro autobus,” doplnil s tím, že na žádost policie nebo dopravců vyjížděla technika SÚS ještě třikrát. Horší prý byla situace v místech, kam v letošním roce zatím technika nevyjela. Tam, kde už se letos sypalo, nebyly komunikace tolik namrzlé. Sůl na nich totiž zůstává. Alespoň do chvíle, než začne pršet nebo padat sníh.

„Mlha a namrzlé vozovky byly zhruba do Vimperka. Od Sloupu směrem na Kvildu už byla vozovka bez náledí,” potvrdil ředitel prachatické SÚS Jiří Růžička, který situaci na silnicích Prachaticka monitoroval osobně. SÚSka nasadila včera poránu dvacet sypačů se solí, nebo inertním posypem. „Na místě je opatrnost hlavně při vjíždění ze suchých úseků silnic do míst, kde vozovku lemují stromy,” varuje řidiče.

Ledovka se ale podle informací od „cestářů” začala tvořit zhruba okolo páté hodiny ráno. „Ve čtyři nebylo nic a před šestou byly některé silnice a chodníky jeden led,” potvrdil jednatel Technických služeb Prachatice Rostislav Eichner.

Technické služby vyslaly do terénu deset lidí, kteří zajišťují ruční údržbu chodníků, a dvě multikáry s chemickým posypem. „Namrzlé chodníky ale byly jen lokální záležitostí. Čím blíž k místním potokům, tím byla situace horší,” přiblížil. Ve městě byla i místa, kde se ledovka neobjevila vůbec.
Do deseti hodin dopoledne ale byly všechny chodníky posypané solí. Podle Eichnera jsou nejzrádnějších ty se zámkovou dlažbou. „Na nich to klouže nejvíc, a tak ráno jsme jako první vyjížděli sypat do Primátorské,” zkonstatoval. Meteorologové hlásí náledí až do víkendu a Rostislav Eichner potvrdil, že s tím technické služby počítají. „Už zítra budou chodníky a místní komunikace naši zaměstnanci projíždět preventivně, abychom zajistili co nejlepší schůdnost včas,” uvedl jednatel.

Chirurgové v prachatické nemocnici ale měli poránu plné ruce práce. Podle slov vrchní sestry na chirurgické ambulanci Hany Pěstové ošetřili lékaři sedm lidí.

Jako první to byli v půl šesté ráno účastníci dopravní nehody u Husince. „Naštěstí šlo o lehká zranění,” uvedla.
Další úrazy na sebe nenechaly dlouho čekat. Na zledovatělém chodníku uklouzla také žena z Prachatic. Odnesl to zlomený prst. „Ošetřovali jsme však také muže, který se zranil po pádu z babety. Vzápětí pak následoval pacient, který uklouzl na schodech,” upřesnila Hana Pěstová s tím, že i jedno ze zmíněných zranění skončilo zlomeninou prstu.

Další ranní pády pak skončily nepříjemně bolestivým naražením různých částí těla.