Při projevech předsedy Tomáše Vandase, výkonného místopředsedy Jiřího Štěpánka a předsedy jihočeské organizace Vlastimila Vacha, které směřovaly jak na současnou problematiku přímo ve Vimperku, tak kritizovaly situaci v České republice, sympatizanti bouřlivě tleskali, odpůrci zase pískali a odpovídali na slova řečníků hlasitými výkřiky. Některé názory si zástupci strany vyříkali s protestujícími přímo z očí do očí, ale bez větších emocí, takže situaci monitorující členové policejního antikonfliktního týmu nemuseli zasahovat.

Tiše a s ručně vyráběnými papírovými plakáty proti projevům protestovali místní Romové, kterých se sešla asi dvacítka. „Jsem rád, že vimperští Romové vyslyšeli náš apel, aby se nenechali vyprovokovat k žádnému konfliktu,” uvedl starosta Vimperku Bohumil Petrášek.

Ve spolupráci s městem a jeho městskou policií monitorovala mítink i Policie České republiky. Spolu s těžkooděnci se po náměstí a jeho okolí pohybovalo na osmdesát policistů v uniformách i civilu. „Policie důsledně mapovala celé dění, jedna skupina pořádkové jednotky pak byla přímo na náměstí připravena zamezit jakémukoliv konfliktu znesvářených skupin. Vimperští občané však projevili rozvahu a občanskou slušnost, po vyslechnutí projevů se bez jakýchkoliv výrazných náznaků nepokojů rozešli. Výraznou roli zde sehrál i nasazený policejní antikonfliktní tým, jehož členové se občanům i pokřikujícím jednotlivcům věnovali, rozebírali s nimi celou situaci a možnosti řešení a eliminovali tak v zárodku možné osobní útoky či vzájemná fyzická napadání,” uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.

„Vyslechl jsem známé věci, které v současné společnosti jsou. Nic nového neřekli. Beru mítink tak, že si každý může říci, co chce a ten, kdo přišel poslouchat, si pak ta slova musí v hlavě srovnat sám,” uvedl k mítinku Jiří Lenc z Vimperka.

U některých posluchačů zanechala vystoupení pozitivní dojem. „Mám z toho příjemný pocit a padla zde pravdivá slova. Je třeba něco dělat a změnit. Jestli by to mysleli tak, jak mluví, tak proč ne,” uvedl další z vimperských obyvatel Jiří Horejš. Naopak místní podnikatelka a zastupitelka města Věra Vávrová v projevech nic pozitivního neviděla: „Myslím, že byl mítink hlavně důvodem k tomu, aby se tato strana zviditelnila. Řekla bych, že lidé, kteří se za nimi táhnou, asi ani neví, o čem mluví. Hlavně neví, jak tu otázku řešit. S Romy i ostatními nepřizpůsobivými je samozřejmě problém, ale tohle není způsob, jak daný problém řešit. Osobně jsem mluvila i s panem Vachem a řekla jsem mu, že je absolutně nevhodné při začínajícím adventu zde takovou akci pořádat. Myslím si, že metody řešení problému by měly být jiné. Představitelé strany sem podle mého přijeli především shánět volební hlasy, což také mimo jiné zaznělo, ale tímto způsobem je však nezískají. Když se podívám na náměstí, tak půlka lidí byla jejich sympatizantů a druhá polovina odpůrců. Šlo jen o zviditelňování a myslím si, že ne zrovna dobrým způsobem.”

Sobota se však úplně bez konfliktů neobešla. Skupinka domácích sympatizantů DSSS se po mítinku přesunula do restaurace Stadion a pravděpodobně alkohol jim dodal na odvaze. „Konflikty přišly až po odjezdu pořádkové policie. Ty vyvolali místní příznivci strany. K incidentu došlo již přímo v restauraci Stadion. Následně došlo k fyzickému napadení, které jsme řešili v součinnosti s Policií České republiky a dva lidi jsme předvedli,” uvedl vrchní strážník MP Vimperk Daniel Ziemba a doplnil: „Stejná skupinka z restaurace Stadion pak vyrazila do ulice U Lázní, kde bydlí zdejší Romové a po cestě skandovala protiromská hesla. Dostali jsme oznámení od místních obyvatel a společně s hlídkou Policie České republiky jsme situaci vyřešili a došlo na další předvedení. Zde musím podotknout, že Romové byli v naprostém klidu a nechtěli konflikt s alkoholem posilněnými místními obyvateli, kteří neměli s DSSS nic společného.”