Pokud by totiž skutečně město tento způsob podnikání zásadně omezilo, vlastníci heren by tak nejspíš neskončili jen s provozováním výherních přístrojů, ale zřejmě by zavřeli celý podnik. O práci a příjem by tak mohlo přijít kolem dvaceti lidí. Na tolik to odhaduje jeden z majitelů heren Tomáš Koška. „V každé herně jsou odhadem zaměstnáni tři až čtyři lidi. Pro některé je to zaměstnání, někteří to mají jako brigádu, jiní si tak přivydělávají v evidenci úřadu práce. Ale určitý příjem z práce v hernách tu část lidí má,“ říká.
Poskytování občerstvení v hernách je podle Tomáše Košky víceméně jen doplňkovou činností. „Bary jsou závislé na hernách. Pokud dojde ke zrušení heren v centru, zavřou se tam i ty bary. Výsledkem bude, že se problémoví hráči začnou stěhovat do zbylých provozoven ve zbytku města, kde se zatím tolik nevyskytovali a problémy se jen přesunou do jiných částí města,“ domnívá se Koška a jako příklad uvedl Pasovskou ulici. „Odtud se město před nedávnem pokusilo vystěhovat Romy, aby nebyli tolik na očích, když vjíždíte do Vimperku. Tím se stalo, že bydlí v jiných částech města a lidem to pak může připadat, že se sem stěhují další Romové. Ale to není tak docela pravda, jen je předtím tolik neviděli a nevnímali,“ říká s tím, že takovým způsobem radnice problém neřeší, jen ho naopak stupňuje.
Argument poklesu zaměstnanosti jako důsledek omezení počtu heren ve městě vnímá i starosta Petrášek. „Pokud by byli nuceni na základě vyhlášky zrušit hernu, znamenalo by to, že pak by takový podnik, ať už jako hospoda nebo bar, nebyl schopen dál existovat. Tím pádem by někteří lidé přišli o práci. To má svou logiku,“ připustil starosta Petrášek. Podle něho bude třeba při zvažování o omezení hazardu dát na misky vah všechny argumenty od všech zúčastněných stran. „Patří sem i hlasy, které říkají, že když zrušíme jen část heren, ti, kteří hrát chtějí, se přesunou do těch zbylých. Jestliže herny zrušíme úplně, stejně bude část hráčů, kteří budou jezdit do heren v městech v okolí, ať už to jsou Prachatice, Volary, Volyně nebo Strakonice,“ podotkl Petrášek.
Je poctivé říci, že omezení hazardu bude znamenat i dopad na městský rozpočet. Pokud zastupitelé v pondělí schválí vyhlášku s tím, že z centra zmizí v určitém čase zhruba polovina ze všech heren ve Vimperku, budou muset do budoucna najít více než milion korun. To potvrdil i vedoucí odboru hospodářského a bytového Městského úřadu Vimperk Martin Kalous. Právě jeho odbor má na starost povolování části výherních přístrojů. „V případě schválení omezení hazardu zrušením poloviny heren by město přišlo minimálně o jeden a půl milionu korun. Jen malá část z výtěžku kolem sto až sto padesáti tisíc je účelově vázána na využití pro obecně prospěšné účely. Zbytek, který tvoří místní a správní poplatky, jdou normálně do příjmů města. Ale co bude po novém roce s poplatky, dnes nedokáže nikdo říct,“ podotkl Kalous.
Ke zrušení heren by po schválení vyhlášky nedošlo ze dne na den. „Pokud zastupitelé vyhlášku schválí v pondělí 12. prosince, měla by nabýt účinnosti patnáctý den od vyvěšení, tedy 28. prosince. Náš odbor, který povoluje výherní hrací přístroje, už v místech, kde by to vyhláška zakázala, nevydá na další rok povolení provozu. V případě jiných elektronických zařízení povolovaných ministerstvem financí bychom začátkem ledna zaslali žádost na ministerstvo o přezkumné řízení na povolení. Ministerstvo by pak mělo svá rozhodnutí přehodnotit v rámci správního řízení a zhruba do dvou měsíců by mělo být rozhodnuto,“ shrnul časový harmonogram Kalous.