Vedle posílení hlídek městských strážníků by mohlo pomoci řešit situaci ve městě i přijetí obecně závazné vyhlášky o regulaci hazardu. Podle starosty Bohumila Petráška by měla platit do konce letošního roku. „Minulý týden jsme konzultovali podmínky, aby vyhláška byla bezproblémová. Diskutovat budeme na pracovní poradě zastupitelů ty lokality, kde bychom hazard zcela zakázali,“ uvedl Petrášek. Uvažuje se i o rozšíření kamerového systému. Bude ovšem na zastupitelích, aby vyhlášky schválili a hlavně na ně našli potřebné finanční prostředky.

Ačkoliv z diskuze na sociální síti Facebook vyplývá, že obyvatelé Vimperku nejsou spokojeni s bezpečnostní situací ve svém městě, policie trvá na svém, že Vimperk patří ke klidnějším městům Jihočeského kraje.

Podle zástupce vedoucího Územního odboru Prachatice Policie ČR Karla Ulma musí policie vycházet z faktů. „V současné době neregistrujeme zvýšený nápad jakéhokoli protiprávního jednání. Proto provádíme standardní výkon služby s tím, že sledujeme a monitorujeme místa, kde dochází k případnému nárůstu trestné činnosti, případně jiného protiprávního jednání a tam zaměřujeme standardní výkon služby,“ uvedl Ulm. Dodal, že policie nemůže na základě neověřených informací z internetu posilovat hlídkovou činnost, navíc v rámci některých komunit. „Sledujeme situaci jako celek v rámci města a podle toho reagujeme. Naše opatření vycházejí z toho, že výkon služby hlídkovou činností zaměřujeme na co nejvíce rizikových míst i ve spolupráci s městskou policií,“ upřesnil.

V současné době je na Obvodním oddělení PČR ve Vimperku 24 sloužících policistů včetně vedoucího a jeho zástupce. „V nočních hodinách je zpravidla nasazována tříčlenná hlídka na celý vimperský region. Na noční hodiny v pátek a sobotu bývá hlídka občas posilována ještě o psovoda, případně o dalšího policistu tak, aby mohly být dvě nezávislé hlídky,“ shrnul Karel Ulm.

O situaci ve Vimperku už diskutoval starosta Bohumil Petrášek jak s jihočeským hejtmanem, tak s ředitelem krajského ředitelství policie. „Od obou mám ujištění plné podpory v případě nutnosti učinit radikálních opatření,“ ubezpečil Petrášek. Domnívá se ale, že by situaci ve Vimperku měla zvládnout při využití přísnějších opatření městská policie v součinnosti s Policií ČR ve Vimperku. „Tím, že se zklidní situace ve městě, opadnou i emoce a vášně od lidí, kteří se účastní diskuze na sociální síti,“ věří starosta. Ke zklidnění situace a omezení závadné činnosti by měly pomoci nová obecně závazná vyhláška řešící omezení hazardu, rozšíření kamerového systému a případně i omezení provozní doby některých zařízení, zejména pak nonstop barů ve městě.
Radnice má vytipována místa, která se shodují i s názory na Facebooku, kde se obyvatelé Vimperku necítí bezpečně. Jedná se především o některé ulice v centru města, park u Volyňky a Pasovskou ulici. Ve dvou posledně zmíněných lokalitách by město nemělo mít problém s umístěním dalších kamerových bodů na objekty ve svém vlastnictví. „Objekt v Pasovské sice vlastníme, ale uvažujeme spíše o tom, že bychom kamerový bod umístili na sousední objekt a jsem přesvědčen, že se na tom se správcem budovy dohodneme,“ ubezpečil starosta.