A co víc, chlumanské trhy si získaly takovou oblibu, že letos se do této malé obce za nimi vydaly stovky návštěvníků.

To potvrdila i starostka Ivana Vlková, která upřesnila, že jeden letošní trh byl věnovaný právě k jejich spočítání. „Od osmé do půl jedenácté jsme napočítali na jedenáct set návštěvníků,” uvedla.

Dnes se tak najde jen málo těch, co by o chlumanských trzích neslyšeli. Připravit jeho první ročník ale podle slov starostky tak jednoduché rozhodně nebylo. Kromě legislativy se totiž museli zajistit i prodejci, kteří by se na akci prezentovali. „Za všemi jsem se vydala a mluvila jsem s nimi o naší představě. I když to zabralo hodně času, nakonec to ale mělo obrovskou výhodu. Nad osobní kontakty není,” popsala Ivana Vlková.

Na prvních trzích se mohli návštěvníci zastavit u dvaceti stánků. Letos už jich bylo pětačtyřicet. A mezi nimi se objevili i lokální pěstitelé zeleniny a ovoce. Oproti letošnímu roku by v tom příštím měli dokonce nabízet i sadbu. Těšit se návštěvníci příštího ročníku mohou i na další novinky. O jaké půjde, ale zatím nechce chlumanská starostka mluvit. „Necháme si to jako překvapení,” lákala na příští rok milovníky těchto trhů Ivana Vlková.

Při pořádání oblíbených chlumanských trhů se objevila i další myšlenka. Jak řekla Ivana Vlková, chyběl někdo, kdo by nabízel klasické řezané květiny, jako jsou kosatce, cínie a další. Poptávka byla i po čerstvých bylinkách. A protože byl prostor před obecním úřadem nevyužitý, jeho vedení se to rozhodlo změnit. Obec tady vybudovala zahradu. A protože nabízí kytky a bylinky, nemohla získat jiný název, než KyBy zahrada. Slavnostně se otevřela při letošním prvním chlumanském trhu 7. května.

Podněty samotných návštěvníků pak přispěly k tomu, aby se tato myšlenka dále rozvíjela. „Vznikla tak ukázková přírodní zahrada, za jejíž vytvoření jsme získali i cenu hejtmana,” pochlubila se chlumanská starostka.

Za finanční obnos, který získali spolu s cenou, mohli Chlumanští do zahrady pořídit nové vybavení. Letos tak například přibyl nový skleník. Do budoucna by pak chtěla obec rozšířit sortiment zahrady. „Počkat si na něj ale budou muset zájemci do dubna, kdy se zahrada opět otevře. Nyní je už zazimovaná,” doplnila Ivana Vlková. Součástí KyBy zahrady je také netradiční prvek, vyrobený z proutí.

Chlumany ale nerozkvétají jen na KyBy zahradě. Vzhledu obce pomáhají i sami místní. A jaké okno či předzahrádku zdobí ta nejhezčí zeleň, se rozhoduje od června do září. Květinové Chlumany, což je název soutěže pro obyvatele, rozkvetly letos už potřetí. Soutěžní kategorie se ovšem netýkají jen nejhezčího okna nebo předzahrádky. Místní se mohli předvést i v kategorii o nejhezčí fotografii přírody v okolí Chluman. Na své si přišly i děti. Zúčastnit se letos mohly výtvarné soutěže.

Z historie i současnosti Chluman
– První písemná zmínka o obci, která se nachází zhruba dva kilometry od Vlachova Březí ve směru na Vimperk, se objevuje v roce 1383, z místních názvů je ale jisté, že osídlení tady existovalo již v době předhistorické. Až do roku 1848 patřila obec pod vrchnostenské panství do Vlachova Březí. Od tohoto roku byla obec nezávislá a své obecní zastupitele si volila sama.
– V centru obce je náves s kapličkou a malým parkem, ve kterém je umístěn pomník vojínům padlým za první světové války.
– V současné době žije v Chlumanech 345 obyvatel.
– V budově, kterou využívá obecní úřad, se nachází také prodejna smíšeného zboží, mateřská škola a pohostinství.
– Lesy, které jsou v okolí Chluman, jsou lákadlem pro turisty i houbaře. V parném létě je možné se zase osvěžit v místním koupališti.
– Mezi pravidelné akce v obci patří kromě tradičních chlumanských trhů také konopická. Obyvatelé se baví i při masopustu.
– Z touto obcí je spojená i významná osobnost, a to František Vyšata Čech. Chlumanský rodák, který se tady narodil v roce 1881, proslul jako cestovatel a autor cestopisů z jižní Ameriky. Jeho rodný dům v Chlumanech s číslem popisným 61 zdobí pamětní deska.