Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Držet volné byty pro případ živelních pohrom není možné

Prachaticko – Pokud by i v jiných městech na Prachaticku přišli vinou požáru, případně jiné pohromy, lidé o střechu nad hlavou, pomoci v podobě náhradního ubytování by se dočkali i tam.

18.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Deníku to včera potvrdili zástupci vedení Prachatic, Netolic i Vimperku.

Zřejmě nejmenší problémy, kam složit dočasně hlavu, by měli katastrofou postižení lidé v Prachaticích. Město aktuálně disponuje s řádově desítkami volných bytů. Podle starosty Martina Malého by tak nebyl problém poskytnout v takových situacích náhradní ubytování. „Postavili bychom se k řešení obdobně, jako to udělali ve Volarech,“ ubezpečil starosta Prachatic. „Jsme v situaci, kdy by nám nedělalo problémy takovým způsobem lidem pomoci a myslím, že je to i povinnost obce v takových složitých životních chvílích lidem vyjít vstříc,“ doplnil Malý.

Přestože Prachatičtí nejsou v situaci, kdy by neměli možnost poskytnout náhradní ubytování ve vlastních bytech města, není podle starosty přesto důvod, aby si města držela určitý počet bytů právě pro takové případy, spíše se jeví jako možná i varianta najít ubytování rodinám jiným způsobem. „Přesto se dá říci, že v jakékoli chvíli jsme v Prachaticích vždy měli určitý počet městských bytů volných, a to i v době, kdy byla několikanásobně vyšší poptávka. Takže k řešení ubytovat na nezbytně nutnou dobu postižené rodiny do jiných ubytovacích zařízení bychom nemuseli přikročit,“ ubezpečil Martin Malý s tím, že by v podobných případech našli lidé podporu i v rámci odboru sociálních věcí.

Před velmi podobnou situací, jakou v uplynulých dnech řeší rodiny a město ve Volarech, bylo postaveno i několik rodin ve Vimperku. I tady se dočkali lidé od města pomoci v podobě poskytnutí náhradního ubytování. Podle místostarostky Jaroslavy Martanové má město k dispozici kromě několika volných městských bytů i další objekty, kam by v případě nouze bylo schopno rodiny postižené například požárem ubytovat. „Není to tak dávno, kdy jsme museli podobnou situaci řešit v případě rodiny, které vyhořel dům v osadě Výškovice. Stejně se nám podařilo poskytnout náhradní ubytování rodinám z domu U Lázní, který vyhořel na konci roku 2007. Pokud by k něčemu podobnému došlo nyní, město má stále k dispozici několik volných bytů, navíc jsme v loňském roce koupili bývalou lesnickou školou, kde by byla možnost využít pro dočasnou dobu i prostory internátů,“ ubezpečila Jaroslava Martanová.

Ve srovnání s ostatními městy jsou v případě poskytnutí náhradního bydlení v městských bytech Netolice sice nejhůř, nicméně podle starosty Oldřicha Petráška by i zde pomoc našli. „Volný městský byt v tuhle chvíli máme jen jeden, který bychom mohli využít pro pomoc lidem, kteří by z důvodu požáru nebo jiné živelní pohromy přišli o střechu nad hlavou,“ uvedl Petrášek. Obecně řečeno ale Netoličtí jiné možnosti nemají. Nouzové řešení by ale město určitě našlo. „Máme jeden dům, který sice není v nejlepším stavu, nicméně bychom byli schopni poskytnout zde na nezbytně nutnou dobu ubytování s kompletním sociálním zázemím,“ dodal netolický starosta. Podle něho by město našlo možnosti i po domluvě se soukromými ubytovacími zařízeními, navíc město samo má k dispozici eventuální ubytování ve sportovní hale, případně na autokempu Podroužek. „I kdybychom museli improvizovat, určitě bychom řešení našli,“ ubezpečil starosta Petrášek.

V případě dalšího podobného neštěstí, které v sobotu potkalo obyvatele domku v Tovární ulici, by už město Volary další byty nabídnout nemohlo. „V současné době, protože nedisponujeme volnými byty, by poskytnutí náhradního ubytování bylo sice komplikovanější, nicméně ne neřešitelné. Využít bychom mohli například volné byty v domě s pečovatelskou službou, případně dohodou se soukromými ubytovacími zařízeními ve městě,“ ubezpečila starostka Martina Pospíšilová. Držet si několik volných bytů pro podobné situace ale podle starostky není z ekonomického hlediska možné a dodala: „Přicházeli bychom tak o nájemné, navíc zájem o volné byty ve Volarech je vyšší, než kolik můžeme uspokojit. Kromě toho, držet si volné byty pro případ nějakého neštěstí, mi přijde docela smutné. Nikomu nepřeji, aby se do podobné situace dostal, a proto i nevidím důvod, proč bychom měli držet neustále volné byty a být kdykoliv připraven poskytnout náhradní ubytování. Jsou i jiné možnosti, které bychom byli schopni v takových případech nabídnout.“

Autor: Miroslav Fuchs

18.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Lidé dali za Pastelky skoro jedenáct tisíc korun

Robert Huneš, ředitel hospice, představuje novou knihu.

Prachatický hospic je hlavně o radosti

Kam na Prachaticku?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Děti se dozvěděly, jak se žije zvířátkům

Prachatice - Další společné dopoledne si pro celou školku připravili třeťáci.

Utopence naloží prvně do omáčky

Staré Prachatice - Novou soutěžní kategorii přidali organizátoři do letošního ročníku soutěže O nejlepšího utopence a nakládaný sýr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení