Už v prosinci si totiž nechal stavební úřad vyhotovit znalecký posudek a ten říká, že technický stav objektu s číslem popisným 181 v Klášterní ulici sice nehrozí zřícením, ovšem k bezprostřednímu ohrožení zdraví nebo života lidí je nutné provést zabezpečovací práce. Ty podle cenové nabídky vyjdou na nejméně šest set tisíc korun. „Česky řečeno, musíme to zabezpečit, aby to nespadlo. Ze zákona je to naše povinnost v případě, že se k tomu majitel nemá,“ vysvětlil nedávno zastupitelům prachatický starosta Martin Malý (ODS). „To jsme tak bohatí, že můžeme vydat z rozpočtu peníze, které už nikdy neuvidíme,“ ptal se zastupitel Jan Klimeš (ČSSD) a dodal: „Ten barák je ultra ostuda našeho města!“

Objekt sice vlastní soukromý majitel, ale ten se léta o budovu nestará.

Na nutné zabezpečovací práce na domě s číslem popisným 181 v Klášterní ulici město vydá s největší pravděpodobností z rezervy šest set tisíc korun. Alespoň takové peníze schválili zastupitelé při posledním jednání. „Nechali jsme si zpracovat odhad nákladů od prachatických Technických služeb. Proto zatím mluvíme o takové částce,“ vysvětlil zastupitelům starosta Martin Malý. Zabezpečení objektu tak, aby neohrožoval zdraví a životy lidí, musí město zajistit ze zákona.

Na zabezpečovací práce ale bude vypsáno výběrové řízení, a to teprve jasně řekne částku, kterou město musí do cizího objektu vložit. „Průzkum statika říká, že dům musíme zabezpečit okamžitě,“ řekl Malý s tím, že vedení města jedná jak se statikem, tak i s majitelem domu. Peníze, které město investuje, následně bude vymáhat po majiteli soudně.

Vlastníkem domu je podle internetového nahlížení do katastru nemovitostí Hynek Merta, což osobně potvrdil. Ovšem také potvrdil to, že na dům je v současné chvíli vydán exekuční příkaz k prodeji a může se stát, že v nejbližší době změní majitele. Hynek Merta včera pro Prachatický deník řekl, že o problému ví. „Posudek statika je starý zhruba dva měsíce. Vím o tom, co je třeba udělat. Sám na takové práce finančně nedosáhnu,“ řekl Merta. S vedením prachatické radnice i stavebním úřadem je v kontaktu. „Zatím jsme se předběžně bavili i o případném splátkovém kalendáři, abych dluh městu splatil,“ tvrdil Merta.

Stavební úřad už ale přibližně před rokem vyhodnotil stav objektu v Klášterní ulici jako nebezpečný a nařídil Hynku Mertovi provést zabezpečovací práce. Ty ale provedeny nebyly, nebo pouze částečně. Kolik peněz do zabezpečení objektu vložil, ale Hynek Merta odhadnout nedokáže. „Něco jsem udělal, ale vždy jen svépomocí,“ upřesnil. Majitel sousední nemovitosti Jan Melichar nemá se špatným technickým stavem objektu problém. „Sousedím s ním jen jednou zdí a můj majetek bezprostředně neohrožuje,“ řekl Melichar, i když připustil, že nevypadá zrovna vzorově. Podle jeho slov je pro jeho majetek větší hrozbou polorozpadlý objekt na druhé straně. Ale ten není na očích.

Zastupitel Jan Klimeš poukázal na fakt, že majitel domu získal i dotaci z programu regenerace městské památkové rezervace. „Pokud si dobře vzpomínám bylo to zhruba čtyři sta tisíc,“ připomněl.

To potvrdil i vedoucí stavebně správního odboru městského úřadu Antonín Jurčo. „Dotace byla ale řádně ze strany majitele objektu proinvestována. Se současným stavem budovy to vůbec nesouvisí,“ ujistil Jurčo.