Jednoduché to mají ti, jejichž ulice nese název někoho známého. Deník vytvořil žebříček TOP10 ulic v České republice. Také ulice z Prachaticka jsou mezi nimi. Zahradní ulice vévodí nejen republikovému seznamu, ale také tomu z Prachaticka. Najdeme ji v Prachaticích, Vimperku, Netolicích, Lhenicích a Strunkovicích nad Blanicí. Mezi oblíbené patří z pátého místa republikového řebříčku ulice Husova, kterou najdeme v Prachaticích, Vimperku, Vlachově Březí a Husinci. V ulici Krátká (druhá nejčastější v republice) žijí lidé v Prachaticích, Vimperku a Volarech. Ve třetí nejčastější ulici v republice, Nádražní, mají adresu obyvatelé Prachatic, Vimperka a Netolic.

Z ROGAČEVSKÉ ČESKÁ

Mnozí Prachatičtí si ještě vzpomenou na změny názvů ulic v devadesátých letech minulého století. To se totiž z náměstí Klementa Gottwalda stalo Velké náměstí, Rogačevské ulice jen Česká. Z ulice Julia Fučíka, obyvateli přejmenované na Fučíkovu, je od té doby Slámova podle prvního historiografa Prachatic pátera Františka Josefa Slámy, který v Prachaticích působil v 19. století jako kaplan.

Historie názvu Velkého náměstí:
close Ilustrační foto info Zdroj: Deník / Miroslav Fuchs zoom_in - První zaznamenaný název je z roku 1590 a byl W Rynku.
- Od 17. století byly používány názvy Ortsplatz, Ringplatz nebo jen Platz.
- Po I. sv. válce se dále používal název Ringplatz, nebo v české verzi Velké náměstí.
- Od 24. října 1938 se mění na Adolf Hitler Platz.
- Od 24. června 1945 se přejmenovává na náměstí Svobody.
- Od 30. prosince 1948 nese název náměstí Klementa Gottwalda.
- 19. února 1990 se vrací název Velké náměstí.

STROM, KVĚTINA, MÍSTO

Prachatice mají teď 108 názvů ulic. Nejčastější inspirací jsou stromy (Borová, Smrková), květiny (Kopretinová, Liliová) či barvy (Růžová, Duhová). Výjimkou ale nejsou ani historické osobnosti (Husova, Vokova) nebo místa, kde se nacházejí. Příkladem toho je poslední ulice, která v Prachaticích vznikla, U Lipového dvora nad areálem prachatické Správy a údržby silnic. „Bylo to podle objektu, který tam stojí mnoho let,“ potvrdil tehdejší místostarosta Prachatic Robert Zeman. Ulice dostala název v roce 2012. Do té doby byla součástí ulice Žernovická. I když to bude šest let, dodnes prý občas přijde dopis do ulice Žernovická. „Štěstí, že jsme malé město a pošťák ví, kam má jít. Rozhodně ale nejde o nic důležitého, ale spíš nejrůznější adresní reklamní nabídky,“ řekla Radka Dvořáková z ulice U lipového dvora.

Nej… prachatických ulic:

Nejstarší ulicí Prachatic by měla být dnešní ulice Horní v centru města, která se uváděla už v roce 1590 jako První ulice.
Nejvíce ulic Prachatičtí přejmenovali v roce 1990. O změnách názvů rozhodlo plenární zasedání Městského národního výboru.
Nejdelší název měla ulice Maxmiliána Rumpála, v současnosti se využívá pouze Rumpálova. Její dlouhý název není možné najít ani v mapě.
Nejznámějším rodákem je Jan N. Neumann, po něm je od roku 1990 pojmenována ulice v centru města u jeho rodného domu.
Nejvíce ulic pojmenovaných po historických osobnostech na jednom místě najdeme v areálu bývalých kasáren. O názvech nových ulic rozhodli zastupitelé v září roku 1998, když město získalo od armády kasárna a začalo je opravovat. Jsou tam ulice Vilémova, Vokova, Vítkova, Menšíkova, Rudolfova nebo Březanova.
Nejvtipnější název má asi ulice Šnečí. Je to spojka mezi ulicí Italská a Husinecká. Není tam ale žádné číslo popisné.
Nejmladší ulicí Prachatic je U Lipového dvora, která je ulicí od 25. června 2012.