Jsou připraveni

Platí to i pro Lenoru. „Máme štěrk, vlek, techniku a pro sůl si kdyžtak operativně dojedeme. Před časem jsme uvažovali o nákupu lehčí techniky na úklid sněhu prostřednictvím Mikroregionu Horní Vltava - Boubínsko, ale nakonec jsme koupili menší traktor s příslušenstvím, který už nám velmi dobře slouží. Pokud by v budoucnu byly vypsány další podobné dotace, uvažujeme ještě o sněhové fréze. Jinak o zimní údržbu se nám starají dva kmenoví zaměstnanci obce a v okolních osadách máme smlouvy se soukromníky,“ potvrdila starostka Jaroslava Krnáková.

I přesto, že na příchod zimy jsou v Lenoře vesměs připraveni, jeden problém se tu opakuje rok, co rok. „Nemáme sypač, což bývá problém tak pětkrát do roka, když je náledí. To naši pracovníci nejsou schopni s naší technikou zvládnout, takže pak nám do kopcovitých částí nevyjedou třeba popeláři. Pořízení sypače je pro nás absolutně nemožné a ani z prostředků sdružených z obcí mikroregionu by jeden sypač nic neřešil. Když je náledí, je všude najednou a jedno auto by nám nepomohlo. Spíše se snažíme domluvit se správou a údržbou silnic, aby nám v takových případech pomohla, ale bohužel se nám to příliš nedaří, protože silničáři se musejí postarat prioritně o jejich komunikace,“ posteskla si starostka Lenory.

Servisy mají plno

Kromě řidičů osobních vozidel, kteří v těchto dnech atakují pneuservisy, připravuje na zimu vozidla také Policie ČR. „Dnes jedu na výměnu zimních pneumatik s posledním služebním vozidlem, takže od zítra budeme mít kompletní vozový park na zimních pneumatikách,“ uvedl v úterý vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR ve Volarech Pavel Bártík s tím, že v jejich rajónu zatím se sněhem na silnicích problémy nebyly. „Vozovky byly sice mokré, ale bez sněhové pokrývky,“ uzavřel k včerejší situaci na Volarsku Bártík.

To, že je práce nad hlavu potvrdil v úterý také mechanik z prachatického servisu Vojtěch Barcal. „Jen za včerejšek jsme přezuli sto osmnáct pneumatik,“ řekl s tím, že odejít domů s koncem pracovní doby rozhodně nehrozí. Případné objednávky na výměnu zimních kol jeho kolegyně bere až na 29. října, tam je první volný termín. „Všichni chtějí přezout hned,“ popsal stav posledních dnů.

Nejdříve brigáda

První avizovaný závan zimy zrychlil přípravu techniky nejen u silničářů. Na další sportovní sezonu se pomalu chystají také ve Ski klubu Šumava. „V sobotu nás čeká předsezónní brigáda. Budeme hlavně vysekávat a prořezávat a spíše uklízet areál na Vodníku,“ uvedl v úterý zástupce Ski klubu Petr Steinbach. Podle něho technika potřebná k zasněžování zásadnější údržbu nevyžaduje. „U zasněžovacích děl bude třeba vyčistit filtry a na rolbu by měl v dohledné době přijet technik od dodavatelské firmy. Spíše se jedná o běžnou údržbu,“ dodal. Přesto Ski klub chystá na Vodníku další novinku. „Místo starého přístřešku budujeme zázemí, které by mělo sloužit jako šatny pro závodníky, technické zázemí pro servis a také zázemí pro rolbu a další techniku,“ doplnil Petr Steinbach k dílčí části projektu modernizace areálu Vodník. Ten mimo jiné zahrnuje již rekonstruované sociální zařízení a rozvody vody pro zasněžování, a také plánovanou dráhu pro in-line.

Technika prachatických silničářů je připravena. V úterý to Deníku potvrdil ředitel Správy a údržby silnic v Prachaticích Jiří Růžička. „Na každém středisku máme připraveny dva sypače a další lidé jsou v pohotovosti, kdyby bylo potřeba okamžitě vyrazit,“ řekl. Do odpoledních hodin ale nebylo nutné žádat výjezd techniky. Sníh se totiž na vozovkách zatím nedrží a hned taje. Na pohotovostním telefonu je také dispečer, který je připraven v případě problémů okamžitě na místo vyslat techniku.

Kolekce na pultě

Jediní, koho zima stoprocentně nezaskočí, jsou velké obchodní řetězce. Ty totiž zahájily útok na zákazníky se zimní nabídkou v podobě především čokoládových čertů, Mikulášů a vánočních kolekcí již na začátku října, kdy babí léto rozhodně v ničem nenapovídalo, že o čtrnáct dnů později budeme narychlo prohrabávat šatníky a hledat zimní bundy a kulichy.

Deník/Miroslav Fuchs
Deník/Jana Vandlíčková