Dvaadvacet let usedá pravidelně za volant autobusu. Šumavské silnice mezi malými obcemi má za ty roky František Koška ze Zdíkova projeté tisíckrát.

Za milion kilometrů ujetých bez nehody si v úterý František Koška (59 let) převzal ocenění od ČSAD Autobusy České Budějovice z rukou dispečera vimperského provozu Pavla Mandáka. „Fanda je kvalitní šofér, jak se říká, srdcař. Samozřejmě není jediný řidič s bohatými zkušenostmi, jezdí jich u nás víc, ale to už jsou šedesátníci i starší. Ale i mezi těmi mladšími se najdou stejně šikovní, kteří mají na to, aby jednou 
i oni najeli ten svůj milion kilometrů bez nehod,“ poznamenal Pavel Mandák.

Na dálkových linkách by onen milion najel nejspíše rychleji, o to větší poklonu zaslouží František Koška za to, že jej ujel bez nehod především mezi šumavskými vískami. I tam ho ale občas dokáží někteří řidiči vyvést 
z míry. „Někde to bývá hodně úzké, tak raději zastavím, protože hlavně osobáky jedou hlava nehlava. Když je to hodně vyhrocené a pomalu vás vytlačí ze silnice, to víte, že si ulevím. Ale většinou se snažím udržet v klidu,“ říká František Koška.

Mezi gratulanty byli také zástupci Policie ČR v Prachaticích. Ti se podobného oficiálního předání ocenění za milion ujetých kilometrů bez nehod účastnili po dlouhé době poprvé. „Ne snad, že by se nic podobného nedělo, ale je to spíše interní záležitostí dopravních firem,“ poznamenal zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu Prachatice Radek Polata. „Řidičů, jako je pan Koška, si velice vážíme. Doufáme, že bude pro ostatní, nejen profesionální, řidiče vzorem,“ dodala mluvčí prachatické policie Martina Joklová.