Od března, kdy se zastupitelé zabývali návrhem dohody provozovatelů heren ohledně pravidel a odpovědnosti za provozování hracích automatů, absolvovali jak členové jmenované komise, tak zástupci provozovatelů několik schůzek.


Jak se ale ukázalo v pondělí na jednání zastupitelů, každý zřejmě odcházel ze schůzek se zcela odlišným chápáním jejich závěrů a dokonce i samotné podstaty jednání. Dohoda, která by měla platit maximálně na tři měsíce, nemá zjevně smysl. To potvrdil Prachatickému deníku i zástupce provozovatelů heren Pavel Tomandl.


Z jednání bylo patrné, že ani sami někteří zastupitelé dost dobře nechápali smysl dohody, která by měla platit na velmi krátkou dobu. Jak to vidíte?
Dívám se na to tak, že informace, kterou podal pan starosta ohledně trvání dohody, je nepravdivá. Rozhodně by se neměla týkat tří měsíců. Dohoda by měla začít platit od chvíle, kdy by se změnila vyhláška. Je to náš vstřícný krok k tomu, aby se vyhláška změnila, ne teď, kdy mají ve Vimperku skončit i VLT. Přece, když budeme vědět, že máme za tři měsíce skončit, nebude nikdo uzavírat dohodu, cpát do provozoven sto tisíc a pak skončil. Ta dohoda je hlavně připravená, kdyby se změnila vyhláška.


Takže vámi navrhovaná dohoda byla předložena za účelem, aby se změnila vyhláška a prolongovala se lhůta pro rušení heren ve městě?
Ano.


Nicméně pan starosta tvrdil, že takový požadavek z vaší strany nikdy písemně předložen nebyl?
Pak to nechápu. Pan starosta to s námi od března projednává, domníval jsem se, že je to všem naprosto jasné, ale dnes jsem zjistil, že to každý pochopil jinak, i tu dohodu. Připadá mi to, že tu vlastně ani zájem něco změnit není. Jsem z toho hodně rozpačitý. Myslel jsem, že to bude přece jen jednodušší.


Každopádně teď to vypadá tak, že pokud dohoda, pak na dobu velmi krátkou, navíc jen pokud se týká VLT?
Výherní hrací přístroje už ve Vimperku nikdo neprovozuje a zůstávají jen některé videoloterijní terminály. Ty ale začalo v červnu řešit ministerstvo financí, může nastat odvolání města, nebo se odvolají firmy, ale vidím to tak, že se v září automaty zruší. A na dva měsíce nikdo nebude uzavírat takovou dohodu a předělávat kvůli tomu herny, instalovat zabezpečovací zařízení, videotelefony, upravovat reklamy, omezovat provozní dobu. To na dva tři měsíce nikdo dělat nebude.


Co říkáte kritice zastupitelky Věry Vávrové?
Všichni víme, že je velkou bojovnicí proti hazardu. Když jsme se dozvěděli, že si obchází všechny herny, to nás trochu překvapilo. Ale že vystoupí až tak ostře, to nikdo z nás nečekal.


Mimochodem, kolik je v tuto chvíli ve Vimperku funkčních heren?
Momentálně šest, vlastně pět s tím, že jedna má jen ruletu, takže spíš pět a čtvrt.


Budete chtít v červenci ještě zabojovat?
Musím si ještě ověřit, co vlastně fakt, že náš návrh vzali zastupitelé na vědomí, znamená. Byli jsme s komisí dohodnuti, že pokud se schválí, začátkem července se sejdeme se zastupiteli na pracovní jednání. Netroufám si odhadnout, kolik jich na tu schůzku přijde, ale chtěli bychom vysvětlit další podrobnosti. Zjevně ne všem zastupitelům je vše jasné. A na září bychom připravovali změnu obecně závazných vyhlášek.


Takže by se podle vás na poslední chvíli dalo stihnout změnu ještě před vypršením povolení ministerstva financí?
Snad ano, ale všichni provozovatelé heren máme zájem vrátit se zpět k výherním hracím přístrojům, které povoluje výhradně město.


Takže fyzicky alespoň v některých hernách VHP zůstaly, jen se neprovozují?
Je to tak, jsou vypnuté a neprovozují se. Pokud by nakonec k dohodě došlo a změnila se vyhláška, bylo by jejich zapojení jen otázkou času, než bychom získali od města povolení k jejich opětovnému provozování.