Kolona se táhne už od Volar.Kolona se táhne už od Volar.Zdroj: Deník/Jana VandlíčkováProtestní jízda byla naplánovaná zhruba do oběda. Ředitel prachatické pobočky agrární komory Petr Holub uvedl, že zemědělci z Prachaticka vyrazí směrem na hraniční přechod Strážný. Připraveny jsou dvě trasy. První z nich je Strakonice - Volyně - Vimperk - Kubova Huť - Horní Vltavice - Strážný. Druhá pak od Prachatic na Libínské Sedlo, Volary, Lenoru a Strážný.

Zemědělců z Prachaticka je přes šedesát. „Od Strakonic dorazilo techniky ještě víc. Připojili se i Písečtí,“ uvedl zástupce prachatické agrární komory Petr Holub.  K této skupině se měli přidat další strakoničtí zemědělci, a to ti, kteří přijedou od Vodňan. Protestní jízda byla ale poklidná. Zemědělci cestu neblokovali, spořádaně stáli ve stoupacím pruhu k hranicím tak, aby byli vidět.

Na hranice s Bavorskem dorazilo na dvě stě strojů. Bylo v plánu, že na přechodu Strážný se vozidla zastaví a sešikují se. „V jeden čas budou houkat a při otáčení techniky na chvilku zablokují průjezd,“ uvedli své plány ještě před protestem zástupci jihočeské agrární komory.

Proč zemědělci protestují

Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka vyjeli ve čtvrtek k hranicím, kde protestovali proti agrární politice Evropské unice. Vadí jim zejména byrokratická zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu). Protesty také upozorňují na bezcelní dovozy produktů z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit.

Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze. Požadovali mimo jiné, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Od tohoto protestu se nicméně hlavní zemědělské organizace distancovaly.

Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam.Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam.Zdroj: Deník/Miroslava Jindrová