Dvaadvacetiletá žena, která prodávala na sociální síti oblečení z ciziny bez živnostenského oprávnění, čelí obvinění z neoprávněného podnikání. Takovým způsobem podnikala dva roky, čímž splnila jednu z podmínek, kdy je nutné mít živnostenské oprávnění, a to soustavnost.

„Jakmile jsou splněny znaky stanovené živnostenským zákonem, zejména soustavná činnost vykonávaná za účelem dosažení zisku, je to živnostenské podnikání. Neplatí žádné finanční limity, že do určité částky není nutné mít živnostenské oprávnění. Soustavnost pak znamená, že se činnost opakuje, třeba i jen jednou za rok,“ říká vedoucí vimperského živnostenského úřadu Vladimír Chum.

Ten zároveň vyvrací častý omyl prodejců na sociální síti a různých internetových serverech, kteří tvrdí, že pokud si nevydělají například deset tisíc korun, nemusejí mít živnostenský list. Stejně tak je podle něho i omylem, že ten, kdo vybere od zákazníků peníze, objedná zboží a nechá jej zaslat na adresu zákazníka, je zprostředkovatel. „Taková činnost již spadá do obchodní činnosti,“ vysvětlil. Není tedy možné, aby se pak obchodník zbavil povinnosti například ohledně reklamace zboží s odkazem, že je jen zprostředkovatel. Zprostředkovatelem je třetí osoba odlišná od prodejce, které by byla prodejcem vyplacena provize za zprostředkování prodeje.

Podle prachatické policejní tiskové mluvčí Martiny Joklové nejsou podobné případy příliš časté. „V roce 2014 neevidujeme žádné neoprávněné podnikání,“ uvedla.