Já se ptám, proč tedy město investuje statisíce do budovy školy v Tržní, když už dva roky ví, že by škola mohla fungovat i bez ní. Provozní investice do kulturáku nejsou v řádech statisíců, ale desetitisíců. Řádný hospodář se majetku nezbavuje, ale naopak se o něj stará.

Přede dvěma měsíci jsem byl na jednání zastupitelstva, kdy bylo řečeno, že se zastupitelé dohodli na minimální prodejní ceně, pod kterou nepůjdou. Oficiálně jí nevyhlásili, zřejmě proto, že tam byli novináři, ale jinak unisono tvrdili, že se jedná o částku 1,6 milionu korun. A najednou osm z nich zvedne ruku pro 400 tisíc korun, i když byly i jiné vyšší nabídky. Před čtyřmi lety starosta tvrdil, jak už teď bude kulturák fungovat. Před necelými dvěma lety, když poslednímu nájemci město muselo vyplatit téměř milion, starosta tvrdil, že se jedná o zhodnocení majetku. A teď toto. Další zajímavá věc je ta, že zastupitelé vůbec neschvalovali konečné znění smlouvy. Kocourkov.

Dále je zajímavé vědět, kdo vlastně zvedl ruku pro prodej. Zástupci ODS, TOP 09 a ČSSD. Zajímavé bylo u některých sledovat razantní změny názorů. Hlavně u jedné zastupitelky za ČSSD mě to hodně překvapilo. Musím smeknout před slečnou Reidingerovou, která hlasovala podle selského rozumu a držela se svých dlouhodobých názorů v této věci.

Hodně lidí si myslí a byli v tom smyslu i přesvědčováni vedením města, že tam bude kupující investovat a modernizovat.

Dovolím si tvrdit, že tomu tak nebude. On sám tvrdí, že to bere jako střechu pro své exponáty a žádné okamžité investice neplánuje. Z mého pohledu město ztratilo strategický pozemek s budovou. Například musíme zapomenout na pořádání plesů. Ale na to jsme již asi zapomněli. Holt budeme dále objíždět okolní vesnice.

Najednou slýchávám názory mnoha lidí, jak je to možné, prodat kulturák za tak směšnou částku, a že prý je to na trestní oznámení. Bohužel, nikdo z nich se nebyl podívat na zastupitelstvu, když se věc projednávala, nikoho z nich to dříve nezajímalo. A teď se diví. Pozdě se diví.

A trestně právní odpovědnost? Já bych byl absolutně proti jakémukoli prodeji. Mohu pouze konstatovat, že „osm statečných“ prodalo kulturák a musí si být jisti, že postupovali v souladu se zákony. Já bych si jistý vůbec nebyl, spíše naopak.

Vladimír Pešek