Za silvestrovské oslavy jen na výměně zábavnou pyrotechnikou poničených odpadkových košů zaplatily Technické služby Prachatice kolem deseti tisíc korun. „V lepším případě jen vysypané odpadkové koše patří k obvyklému koloritu ve městě po víkendu nebo po dnech volna,“ podotkl Rostislav Eichner.

Jako druhé v pořadí, co do četnosti poškození, by se podle slov jednatele mohlo řadit dopravní značení. „Ať už to jsou značky s ohnutými směrovkami, různě posprejované, nebo vyvrácené či vyloženě vylomené z držáků. Poměrně časté je zapalování kontejnerů na tříděný odpad, hlavně pak na papír,“ dodal.

Zkouškám odolnosti materiálu a siláckého předvádění neunikne ani městský mobiliář, především pak lavičky. „Tam řešíme poškození dřevěných částí, ať už na sedácích, nebo opěradlech. Hlavně mladí si s oblibou zaměňují opěradlo se sedadlem,“ konstatuje Rostislav Eichner.

Se slovy ředitele technických služeb souhlasí Radovana Kutláková, ředitelka Sportovního zařízení Prachatice. Ta sčítá škody za řádění vandalů neustále. „Kolik budou stát nožem rozřezané lavičky, neodhadnu, ale škoda na sádrokartonové zdi je přibližně pět tisíc,“ řekla s tím, že dokáže pochopit lavičku prasklou, ale rozřezanou nebo rozkopanou? Dodala, že pak se obyvatelé města nemohou divit, že vše je pod zámkem. „Právě z důvodu neustálého ničení nemůžeme nechat areál přístupný, jak by si lidé přáli,“ zhodnotila. Přitom správci na městském stadionu jsou téměř neustále. Když areál využívají kluby k soustředění, tak jsou tam i do deseti večer a stejně se jim nedaří majetek uhlídat. „Máme schůzku s ředitelem městské policie. Musíme najít způsob, jak tenhle problém řešit,“ ujistila Radovana Kutláková. To nepočítá údržbu umělé trávy na spodním hřišti, kde se neustále objevují střepy z rozbitých lahví a další nepořádek.

Do vandalismu by ale řadil i nepořádek obecně. „Nechci spekulovat, která věková skupina je na tom hůř, protože se po ulicích a v nejrůznějších zákoutích válí obaly od nejrůznějších energetických nápojů, přes skleněné a plastové lahve. Papírové kapesníčky, mám dojem, že se už také nezahazují jinam, než na zem. O nedopalcích a krabičkách od cigaret ani nemluvě. To, co se v oblasti udržování pořádku ve městě děje, je možná dnes už horší, než to, co zůstává po psech,“ zdůraznil Rostislav Eichner. A jak dodal, kdyby se městskou vyhláškou stanovila pokuta deset tisíc korun za odhození jakéhokoliv nepořádku mimo odpadkové koše, a tvrdě se vymáhala, dost možná by město na úklidu ušetřilo.

Technické služby sice samostatně nevyčíslují náklady na opravy vyvolané vandalismem, nicméně řádově se dá podle slov jednatele technických služeb Prachatice odhadnout na desítky tisíc korun. „Myslím si, že nebudu daleko od pravdy, když to shrnu na sto padesát až dvě stě tisíc korun ročně. A to do toho nezapočítávám mzdové náklady na dva pracovníky, kteří se starají o úklid nepořádku. Ty stojí přibližně i se všemi odvody tři sta tisíc ročně,“ zdůraznil Rostislav Eichner.

Pokud se jedná o nejrizikovější lokality, ty jsou roky stále jedny a ty samé. „Klasicky je to trasa z malého náměstí buď na skalku a ke hřbitovu, nebo z druhé strany na sídliště. To je tak šedesát až sedmdesát procent problémů spojených s vandalismem. A pak je to obecně vzato vlastní centrum města a nejbližší okolí včetně Štěpánčina parku,“ shrnul jednatel technických služeb.

Dohnat někoho k zodpovědnosti je sice zřídkavý jev, ale občas se některého z vandalů přece jen podaří postihnout. „Několik případů bylo, ať už k tomu pomohly záznamy z kamerového systému, nebo na základě oznámení byl takový člověk chycen, jak se říká při činu. Svoje jednání si pak ve městě odpracovali, aby uhradili škodu,“ doplnil.