Své rázné rozhodnutí zdůvodnil tím, že výměna dlažby v chodnících v okolí centra za kostky rozhodně není strategickou. „Úprava Malého náměstí, která je v mnoha věcech velmi kontroverzní, tam byla narychlo doplněna. Nelíbí se mi ani bod o posílení vodních zdrojů, kde jsou zmíněny pouze hrubé ekonomické odhady. Studie je povrchní,“ přidal další důvody a doplnil, že když se mluvilo o vyšším odběru vody z Fefrovského vodojemu, Jana Krejsová (ČSSD) byla proti. „Najednou to je ve strategickém plánu,“ dodal.

Jana Krejsová se okamžitě ohradila s tím, že se rozhodně nejedná o změnu názoru, ale upřesnila, že problém mixování vody z místních zdrojů a zdrojů ostatních stále trvá. „Posílení je nutné, jsme v situaci, kdy je vody málo. Můžeme z Fefrovského vodojemu zásobovat větší část města, ale není možné ji míchat, protože je méně mineralizovaná. Pokud to nebude ve strategickém plánu, nemůžeme případně žádat o finance z unie,“ vysvětlila.

Podle Jana Bauera (ODS) jde o strategický dokument, podle kterého by se mělo město ubírat v budoucnu. „Tohle vypadá, že jsme uspokojili všechny, ale podle mě by starosta měl říct, jaké má město priority,“ vytkl starostovi, že se nedozvěděl, co je pro vedení města v budoucích letech to nejdůležitější. „Plán například zmiňuje lázně, které už jsou tam zbytečné,“ dodal.

Martin Malý kontroval, že předpokládá, že si všichni zastupitelé plán prostudovali. Zdůraznil, že plán tvořili kvalifikovaní lidé, jsou v něm k dispozici vývojové grafy i všechny připravované akce, o kterých se ve městě mluví. „Je tam vše, rozvoj školství, zdravotnictví, od loňského července je plán zveřejněn na webu města, mohli se k němu vyjádřit úplně všichni obyvatelé města. Stačí si dokument přečíst,“ obhajoval starosta města dokument, nad kterým snad nikdy nebyla tak dlouhá diskuze.

Podle Roberta Zemana je strategická střelnice, která už měla být dávno vyřešená. „Co budeme dělat s volnými pavilony v Základní škole na zlaté stezce? Ze strategického plánu vyvstávají další a další otázky, které jsou bez odpovědí. Víme, že chceme přeložku města za každou cenu, ale nepracujeme s tím a nehledáme argumenty. Co bude s areálem, který se na možnou stavbu přeložky váže, nevíme, jestli budou peníze. V případě stavby sjezdovky neznáme stanovisko ochrany přírody, budeme se ptát až poté, co budeme mít rozpracované projekty,“ pokládal další řečnické otázky Robert Zeman a dotazoval se také, zda lidé strategický plán připomínkovali.

K plánu se mohli lidé vyjádřit na veřejném jednání. „Přišel jeden člověk,“ zhodnotil Antonín Jurčo, vedoucí stavebně správního odboru města. Jana Krejsová reagovala, že ona sama připomínky měla, napsala je a jsou ve strategickém plánu zapracované. „Já ale řeším jen to, čemu rozumím, to jsem si pohlídala,“ ujistila a dodala, že plán je v souladu s podmínkami ministerstva pro místní rozvoj, aby město mohlo žádat o dotace. „To nezpochybňuji, ale pokud se zeptám starosty, co je pro město strategické, není možné, aby mi odpověděl, tak si to přečti…,“ vadilo Janu Bauerovi, který zároveň dodal, že město se vylidňuje a podnikání upadá. „Proč dát osmdesát milionů do Malého náměstí, dejme je do menších projektů, které městu pomohou,“ řekl.

„To, že strategický plán pomůže čerpání dotací, souhlasím, ale k čemu bude Malé náměstí, když po něm nikdo nebude chodit,“ přidal se Robert Zeman. „Nechci rekapitulaci, ale chci vědět, co je hlavní cíl,“ přidala se Růžena Štemberková (KDU-ČSL) s dovětkem, že většina plánu je z let minulých.

Na slova opozičních zastupitelů starosta Martin Malý nakonec reagoval tím, že nejdůležitějšími projekty jsou prověření možnosti sjezdovek, rekonstrukce Malého náměstí i letního kina nebo územní plán, který umožní stavět v místech, kde to dosud není možné. „Také napojení cyklostezek od hranic přes Prachatice na Vodňany,“ uzavřel debatu.

Se strategickým plánem souhlasila část koalice, tedy 7 Nezávislých a 4 ČSSD s podporou 2 dvou hlasů KSČM.