Pomáhat a chránit, takové je heslo Policie ČR. Inspektoři deníku se proto rozhodli ověřit si, jak se jí daří naplnit obsah těchto slov v přístupu k vozíčkářům.


Jaké stavební bariéry čekají na tělesně postižené jsme kontrolovali v budovách Obvodního oddělení Policie ČR ve Vimperku a v Prachaticích.


Přestože umístění obou obvodních oddělení je v obou městech z pohledu blízkosti k centru, možnostem parkování či vzdálenosti od služebny městské policie, odlišné, s dostupností by vozíčkáři neměli mít problém ani v jednom případě. Pouze v Prachaticích by vozíčkář, který nemá místní znalost a přijede autem, mohl složitěji hledat příjezdovou komunikaci k OOP v Prachaticích. Ve Vimperku se oddělení nachází prakticky v centru města, v Prachaticích je oddělení na jejich okraji. Pokud se týká možností parkování, v obou případech chybějí označená a vyhrazená místa pro tělesně postižené přímo před objekty oddělení, nicméně jak ve Vimperku, tak i v Prachaticích jsou v těsné blízkosti parkovací místa. Pravdou je, že zejména v pracovní dny a dopoledne mohou mít s nalezením volného parkovacího místa problém zejména ve Vimperku.


U obou budov platí, že hlavním vchodem zpředu se vozíčkář na obvodní oddělení kvůli několika schodům nedostane. Musí využít zvonek, který je umístěn v dostupné výšce ještě pod schodištěm. V případě, že na obvodním oddělení není žádný ze službu konajících policistů, může kdokoliv využít druhý zvonek určený pro spojení s operačním důstojníkem.


O tom vozíčkáři, který by se potřeboval dostat na obvodní oddělení jak ve Vimperku, tak v Prachaticích, stálá služba ví i díky nainstalovaným kamerám nad vstupem u hlavního vchodu. Dovnitř oddělení se pak vozíčkář dostane ve Vimperku zadním vchodem přes dvůr. Ke dveřím vede nájezd, uvnitř oddělení se pak dál dostane po nájezdové plošině. Jeho další cestu určí důvod návštěvy. Buď může být nasměrován do recepce, kde vyčká příchodu policisty a kde je mu k dispozici i bezbariérové WC, nebo bez čekání přímo do některé ze služebních místností v přízemí. S určitou nadsázkou lze říci, že Obvodní oddělení PČR ve Vimperku je zcela bez bariér, protože v případě potřeby se vozíčkář dostane pohodlně i do cely předběžného zadržení.


V Prachaticích se ke vchodu do oddělení může vozíčkář dostat dvěma cestami. Využít lze vjezd pro služební vozidla hned vedle vstupní branky, komunikace vede až k nájezdové rampě ke vstupním dveřím na oddělení. Druhá přístupová komunikace vede druhou vstupní branou ve směru od gymnázia z ulice Lázeňská. Také v Prachaticích je pro vozíčkáře k dispozici bezbariérové WC a také zde se z recepce bez problémů může pohybovat v přízemí obvodního oddělení.


Jedinou závadu, kterou jsme zjistili v obou případech, je sice funkční signalizační zařízení, které při vyslání signálu vozíčkářem z dálkového ovládání upozorní stálou službu vizuálně i akusticky na přítomnost vozíčkáře, nicméně podle informací Prachatického deníku je mezi vozíčkáři takových ovladačů minimum a dnes se údajně ani už nedají sehnat.
I přes to ale vozíčkáři nemají s dostupností obvodních oddělení v Prachaticích a ve Vimperku žádné problémy, takže si od Inspektorů Deníku vysloužila známku 1.