Na devadesát čtyři případů se vyšplhal počet těch, kteří onemocněli na Prachaticku příušnicemi. Zvýšený výskyt potvrdila lékařka Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková. Počet nemocných tak stále narůstá.


Pacienta, který má mimo diagnózy, s níž je hospitalizován, navíc ještě příušnice, léčí v tuto chvíli i prachatická nemocnice. Ta musela přistoupit ke speciálním opatřením a vytvořit infekční pokoj. „Znamená to vytvoření speciálních hygienických opatření, abychom zamezili šíření nemoci. Týká se nejen návštěv u pacientky, ale také personálu," uvedl ředitel nemocnice Michal Čarvaš.


Nákaza se už od Vánoc šíří především mezi středoškoláky a vysokoškoláky. Zatímco do začátku dubna se příušnicemi na Prachaticku nakazilo 57 lidí, ke včerejšku to je téměř dvojnásobek. Na dva týdny museli na konci března do domácí přípravy i studenti prachatického gymnázia. „Chtěli jsme ochránit hlavně žáky maturitních ročníků," vysvětlil ředitel prachatického gymnázia Alexandr Zikmund se slovy, že čtrnáctidenní uvolnění studentů z docházky do školy bylo po poradě s krajskou hygienickou stanicí.


Podle prachatické lékařky pro děti a dorost Magdy Beránkové mají příušnice 
u každého pacienta jiný průběh, zvýšená pozornost je ale podle ní potřeba hlavně u chlapců.