Rychlé bylo rozhodování Kristýny Klíčové, osmadvacetileté sestřičky z ambulantní ordinace prachatické nemocnice, zda dobrovolně nastoupit jako sestra na odběrové místo v areálu Nemocnice v Prachaticích. Šla do toho dobrovolně. Za normálních okolností je sestřičkou na rehabilitaci. „Jenže naše ordinace dostala stopku spolu s vyhlášením nouzového stavu a omezením běžného provozu nemocnice. Bylo mi hloupé sedět doma se založenýma rukama, tak jsem se přihlásila na pomoc s odběrem vzorků na koronavir,“ vysvětluje Kristýna. Každý den kromě víkendů tak na čtyři hodiny obléká ochrannou kombinézu, holinky, dvoje rukavice a štít a odebírá vzorky pacientů, které do Prachatic posílají praktičtí lékaři nebo hygienici. „Přítel ani rodiče z toho radost neměli, ale chápou mě. Jsem zdravotní sestra, i když u lůžka jsem dlouho nebyla,“ popisuje s úsměvem a dodává, že právě zdravotníci na odběrovém místě jsou před nákazou chránění nejvíce ze všech zaměstnanců nemocnice. „Nikoho tím, že odebírám vzorky, neohrožuji,“ tvrdí. Režim na odběrovém místě je velmi přísný. Než Kristýna nastoupí do služby do odběrového stanu, musí sundat veškeré šperky nebo odložit mobilní telefon a další věci, které by se mohly kontaminovat, nasadit holiny a ochranný oblek. „V něm musím být čtyři hodiny bez toho, abych si došla na toaletu, napila se nebo si dala něco k jídlu,“ popisuje a dodává: „Není to tak hrozné, jde to v pohodě vydržet.“

Filip Hoch se zapojil do projektu Nadace Jihočeské naděje
Filip Hoch pomáhá, kde je třeba. Přihlásil se jako dobrovolník

Ve službě v odběrovém stanu, který je sice v areálu nemocnice, ale mimo všech budov, se denně střídají dvoučlenné směny zdravotníků. Už den před tím směna přesně ví, jaké vzorky bude třeba odebírat. Informují ji praktičtí lékaři. „Výhoda je, že mám k dispozici kolegyni, která se stará o veškerou administrativu, to velmi usnadňuje práci,“ říká. Kristýna Klíčová se pak stará o odběry. Jde buď o výtěry z dutin, kdy pacient ani nemusí opustit své auto, nebo o odběr krve. To už ale dotyčný musí na připravené dezinfikované místo, kde mu krev Kristýna odebere. Vzorky jsou pak nařízeným způsobem uskladněny a z Prachatic putují do laboratoře ve Strakonicích.

Kristýna Klíčová a její kolegyně odeberou průměrně dvacet vzorků za den a pacientům vysvětlují, že odběry jsou sice nepříjemné, ale trvá to pár minut a do několika hodin je test hotov. „Lidé přicházejí vystresovaní a mnozí i se slzami v očích, je na nás je uklidnit a všechno jim vysvětlit,“ říká s tím, že zůstane, dokud bude třeba.