„Na Prachaticku prozatím nehrozí větší možnost vzniku povodní. Sníh taje a bude tát postupně. Očekáváme maximálně vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity, tedy bdělost. Naopak například na Písecku je situace mnohem rizikovější, a to především na řekách Lužnice, Lomnice či Skalice. Obyvatelé Prachaticka zatím nemusejí mít žádné obavy,“ uvedla hydroložka Českého Hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích Kateřina Štěrbová.

Střídání teplot

Podle slov hydrologa Tomáše Vlasáka bude tát sníh do čtvrtka či pátku, poté se počasí ochladí a v příštím týdnu se znovu oteplí.
„Co přesně bude následovat dále, samozřejmě nemůžeme zatím přesně odhadnout. Vždycky je tu riziko, že se počasí výrazně změní a tím se zvýší i samotná možnost vzniku povodní. Zatím je však předčasné dělat nějaké konkrétní závěry. Na Prachaticku je momentálně situace klidná. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet dále a zda tedy riziko nakonec skutečně nastane či nikoli. Na základě relativně spolehlivé předpovědi počasí opravdu očekáváme, že na Prachaticku bude vyhlášen maximálně první stupeň povodňové aktivity,“ upřesnil Tomáš Vlasák. Na závěr dodal, že Prachaticko patří celkově ke klidnějším oblastem, kde riziko vzniku povodní z tání sněhu nedosahuje nikdy žádných extrémů.
„Podle mého názoru mohou povodně znovu přijít. Skutečně se hodně oteplilo a počasí je takové nepředvídatelné. V Husinci, kde bydlí mí rodiče, protéká řeka. Může pak ohrozit nejenom je, ale samozřejmě i všechny ostatní obyvatele. Mám obavy, že by se museli potýkat s tímto živlem,“ uvedla Eva Fenclová z Vlachova Březí.