„Zhruba ve tři čtvrtě na dvanáct jsem dostal informaci, že na návsi hoří budova našeho úřadu. Běžel jsem na úřad, už houkala siréna, ale za chvíli bylo jasné, že požárem je zasažený sousední objekt. Jeho majitelé v té době nebyli v domě, protože objekt slouží jako rekreační chalupa, takže byli mimo hořící objekt," říká starosta Václav Novák.

Příčina vzniku požáru zatím není jasná. „V domě nikdo nebyl a ani se netopilo, takže čekáme na vyjádření hasičů. Každopádně to šlo hodně rychle. Navíc požár se šířil na střeše z místa těsně vedle budovy obce. Hned jsem otevřel vrata, aby mohli na místo hasiči, které jsem měl prakticky v zádech," líčí starosta první minuty po příchodu na místo.

Na likvidaci požáru venkovské usedlosti se nakonec podílelo šest jednotek. Rozsáhlý požár střechy hasiči v tuto chvíli stále ještě dohašují. Podle vyjádření tiskové mluvčí HZS Jihočeského kraje Venduly Matějů byl požár na operační středisko hasičů ohlášen v úterý jen několik minut před půlnocí. Na pomoc místním dobrovolným hasičům byly povolány jak jednotky profesionálů, tak dobrovolných hasičů z okolních obcí. „Do Dubu vyjely osádky cisteren profesionálních hasičů ze stanice Prachatice, operační důstojníci svolali jako posilové jednotky dobrovolné hasiče obcí Bavorov, Vlachovo Březí, Dub, Strunkovice nad Blanicí a Javornice. Vzhledem k rozsahu požáru a počtu vyslaných jednotek byl hned krátce po půlnoci vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu," uvedla mluvčí hasičů.


Požár zasáhnul venkovské zemědělské stavení s uzavřeným dvorem postavené do tvaru písmene „U" s půdorysem přibližně 40 x 40 metrů. „V době příjezdu hasičů hořela plamenem střecha na všech třech částech. Hasiči okamžitě zahájili průzkum a hasební práce. Jelikož se jednalo o objekt používaný k rekreaci, nebyli uvnitř žádní lidé. Požár však zničil kompletně střechu včetně krovů, shořela tři osobní auta zaparkovaná uvnitř objektu, na jednom místě se hořící střešní krov propadnul.


Práci hasičům komplikoval především silný mráz. „V úterý večer klesla u nás teplota hodně pod nulu, takže zamrzaly hadice. Kromě toho nad objektem, který hořel, vede ve dvou směrech nad střechou elektrické vedení, takže bylo potřeba počkat, až energetici vypnou přívod elektřiny. Místní hasiči mezi tím natáhli proudy alespoň skrz průjezd obecního úřadu do dvora a hasili z vnitřní strany," dodává Václav Novák.


Jeho slova potvrdila také mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. „Zásah hasičů komplikuje silný mráz, a to obzvláště v noci, kdy teplota klesla na – 14°C. Hasební voda prakticky vůbec neodtékala, ale okamžitě zamrzala jak na hašeném objektu, tak na požární technice a přístupových cestách. Hasiči se na požářišti museli pohybovat velmi opatrně, protože chodili pouze na ledě. Jejich zásahové obleky okamžitě pokryla silná vrstva ledové tříště. Velkým rizikem, se kterým hasiči u požáru museli pracovat, je, že při hašení v silném mraze můžou zamrzat čerpadla či hadicové vedení," popsala situaci při hašení mluvčí HZS. Dodala, že zasahujícím hasičům vyšel velmi vstříc starosta obce. „Ve vedlejší budově obecního úřadu poskytnul zázemí. Nechal uvařit horký čaj a hasiči se tam ve svých přestávkách v hašení mohli ohřát," ocenila mluvčí hasičů postoj starosty Dubu.

Zatím z neznámých příčin vznikl v úterý v noci požár rekreační chalupy v Dubu u Prachatic.Škody na obecním majetku zatím starosta Novák odhadnout nedokáže. „Na našem majetku požárem zřejmě velké škody nevznikly, i když je otázkou, v jakém stavu bude střecha na části objektu sousedícího s chalupou. Kromě toho střešní krytina byla už stará, plánovali jsme její výměnu, ale dá se asi počítat s tím, že bude z části poškozená," dodal Václav Novák.


Jasněji je alespoň v odhadu škod, které vznikly na rekreační chalupě. „Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody předběžně na dva a půl milionu korun, hodnota uchráněného majetku činí milion a půl. Příčina vzniku požáru je v šetření, které bude pokračovat v průběhu středy," dodává mluvčí hasičů.


Zasahující hasiči dostali požár pod kontrolu zhruba po dvou hodinách od nahlášení. „Velitel zásahu nahlásil, že požár se již nešíří a že na požářišti je dostatek jednotek, které budou pokračovat v dohašování. Po čtvrté hodině ranní pak část jednotek zásah ukončila a vrátila se na své základny. Po sedmé hodině ranní pak vystřídala směna prachatických profesionálních hasičů. Dohašování takto rozsáhlého požáru bude zcela jistě pokračovat ještě minimálně v dopoledních hodinách. Na požářišti jsou v tuto chvíli kromě prachatické profesionální jednotky dobrovolní hasiči obcí Dub a Strunkovice nad Blanicí," uzavřela Vendula Matějů, mluvčí HZS Jihočeského kraje.