Vrchní sestra interního oddělení jindřichohradecké nemocnice Miroslava Fiedlerová. Miroslava Fiedlerová.Zdroj: Nemocnice Jindřichův Hradec„Vidět umírat pacienty je náročné kdykoli, nejen v této době. Nicméně, se počet úmrtí v souvislosti s covidem zvýšil a samozřejmě se to odráží i na psychice zdravotníků,“ říká Miroslava Fiedlerová s tím, že nyní je v jindřichohradeckém špitále okolo devadesáti pacientů s covidem. V nemocnici je podle ní pět standardních jednotek vyčleněných pro covid pacienty. „Dále jsou to lůžka na JIP a ARO,“ uvedla.

Po fyzické stránce je práce nejen pro ni obtížnější minimálně o nutnost pracovat ve všech předepsaných ochranných pomůckách, které práci ztěžují. „O pacienta se staráme stejně, jako v mimo covidovém období. Jde tedy o zajištění základních životních potřeb jako je strava a hygiena. V péči o covid pacienty, je důležitou součástí léčby kyslíková terapie, kterou tito pacienti potřebují,“ shrnuje sestra.

Miroslava Fiedlerová přichází do kontaktu s covidovými pacienty. Onemocnění covid-19 již prodělala. „Jsem očkovaná, sloužím osmihodinové směny. Sestřičky a sanitáři, sanitářky slouží obvykle dvanáct hodin, což je běžné i mimo toto období,“ srovnává.

Pacienti, kteří se léčili s covidem v jindřichohradeckém špitále jsou zdravotníkům vděční. „Hodně pacientů, kteří od nás odešli v této době, nám posílá pozdravy a poděkování, to je pro nás obrovská vzpruha a dodává nám elán do další nelehké práce, která nás jistě ještě čeká. Loučení s některými pacienty, kteří u nás leží déle a poté odcházejí domů, bývá hodně emotivní, když je předáváme rodinám, ukápne slza nám, pacientovi i rodině,“ líčí návrat pacientů.

Dodává ale, že několik pacientů se po prodělání covidu do jindřichohradecké nemocnice vrátilo. Avšak nesetkala se ve špitále s pacientem, který by chytl velice nakažlivé onemocnění dvakrát za sebou.

„Chtěla bych poděkovat sestrám, sanitářkám a sanitářům za jejich obětavou práci v této nelehké době a požádat všechny spoluobčany o ohleduplnost a dodržování pravidel, abychom tuto situaci, co nejdříve společně zvládli,“ vzkazuje Miroslava Fiedlerová.