Půlroční možnost beztrestného odevzdání zbraně využilo letos mnohem více lidí. „Oproti roku 2002, kdy byla amnestie vyhlášena naposledy, evidujeme více než sto procentní nárůst odevzdaných zbraní,“ řekla tisková mluvčí prachatické policie Radka Sovová.
Ačkoli bylo možné zbraň odevzdat kdekoli a navíc ještě dotyčný nemusel vysvětlovat, kde ke zbrani přišel, nejvíce podle mluvčí Sovové lidé využili možnost přinést zbraň přímo na oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v budově prachatického Územního odboru Policie ČR. Každý, kdo zbraň přinesl, měl možnost se jí legálně zbavit, nebo regulérně zaregistrovat.

Ze šestapadesáti odevzdaných zbraní bylo nejvíce zbraní loveckých, kterých se na prachatické policii sešlo třicet čtyři. „Jde o brokovnice, kulovnice nebo malorážky,“ vysvětlila Radka Sovová. Dvacet kusů pak čítaly pistole a revolvery. Ve dvou případech pak lidé odevzdali dvě zbraně, takzvané flobertky, které nepodléhají registraci.

Všechny odevzdané kusy byly odeslány na balistickou expertizu, kde se zjišťuje, zda se zbraní nebyl spáchán trestný čin. „Po vrácení je vlastník vyzván předložení zbraně Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva, kde je ověřena a následně dojde k registraci,“ upřesnila postup mluvčí.

Komisařka policie na oddělení zbraní Eva Rybová v úterý Deníku potvrdila, že dosud se z balistického zkoumání vrátilo a bylo zaregistrováno třináct zbraní. „Předpokládám, že zkoumání bude ukončeno někdy na přelomu roku. S jistotou to říct ale nelze,“ řekla Rybová.
V celém Jihočeském kraji bylo totiž odevzdáno 615 zbraní a všechny musejí jít na balistiku. Není proto možné odhadnout, kdy se vrátí zpět ke svým majitelům. „Technici ale dělají maximum,“ zakončila Eva Rybová.