Důvodem je přijetí na ministerstvo vnitra do oddělení interního auditu a kontroly. A jeho podnikatelská činnost není s novou prací slučitelná.
Fakt, že v pondělí chyběl při jednání zastupitelstva, měl tedy přímou spojitost s novým zaměstnáním. „Nějaké věci jsem dělal pro ministerstvo vnitra již od března a bylo mi umožněno podat si žádost o přijetí do stálého pracovního poměru, což jsem vzhledem k ekonomické situaci na trhu využil a žádost jsem si podal. Včera se projednával výsledek několikaměsíční práce pro ministerstvo vnitra, proto jsem na zastupitelstvu chyběl," vysvětlil svou absenci při pondělním jednání Petr Bednarčík.
A řešit bude Petr Bednarčík muset nejspíše i své působení v orgánech místní samosprávy. „Máme dohodu, že na jednání zastupitelstva, případně rady města, budu uvolňován s tím, že si to napracuji," dodal. Nicméně zvažuje i možnost, že by post radního uvolnil. Pokud se týká mandátu zastupitele města, na tom se podle jeho slov do konce funkčního období nic měnit nebude. „Pouze v případě rady města zvažuji, že skončím, ale rozhodnut ještě nejsem. Předpokládal jsem, že budu mít prosinec na to si vše rozmyslet, ale nástup na ministerstvo byl rychlejší," doplnil.
Informace z médií, že nemá zcela v pořádku podklady svého podnikání, nepopírá. „Neumístil jsem účetní uzávěrky na internet. Je to chyba, to nepopírám, a každý musí nést za své konání následky bez ohledu na to, co děláme. Ale samozřejmě, že všechny podklady k firmě jsou v pořádku. Pokud bych neměl účetní uzávěrku, dovedete si představit, co by se mnou udělal finanční úřad? Pravdou je, že jsem tuhle povinnost nějak vypustil z hlavy," přiznává Petr Bednarčík s tím, že jako předseda kontrolního výboru zastupitelstva města, který dohlíží na dodržování platných zákonů a předpisů, i on nad sebou občas nějakou kontrolu zkrátka potřebuje.
Pokud se týká jeho podnikatelské činnosti, tu již fakticky ukončil, nicméně formálně se tak ještě nestalo. Důvodem jsou podle Petra Bednarčíka průtahy spojené s administrací tohoto úkonu. „Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že bych měl být přijat do pracovního poměru na ministerstvo vnitra, což mělo být k prvnímu lednu, okamžitě jsem kontaktoval právníka, aby to vyřešil. Na Prachaticku jsou dvě notářky a obě končí a nové začnou úřadovat až od prvního ledna, takže se to prodloužilo z důvodu hledání notáře, který to převezme, nicméně tato záležitost by měla být do konce letošního roku vyřešena," potvrdil.
Při pohledu do výpisu činností, jimiž se firma Petra Bednarčíka zabývala, příliš společného s působením na ministerstvu vnitra v oddělení interního auditu a kontroly nenajdete. Petr Bednarčík je ale přesvědčen, že zkušenosti má. „Jinak bych tu nebyl. Zkušenosti mám jak ze státní správy, byť v jiném resortu, tak samosprávy. Má předchozí činnost, a to i v kontrolním výboru zastupitelstva, rozhodně není na škodu," domnívá se Petr Bednarčík.
V minulosti pracoval Petr Bednarčík v resortu obrany, v případě potřeby by tedy neměl být problém získat bezpečnostní prověrku. „Nevidím důvod, proč bych ji měl mít, ale jestli narážíte na případ pana Mynáře, jakmile budu bezpečnostní prověrku potřebovat, požádám o ni," ubezpečil Petr Bednarčík.
Spolupráci s ministerstvem vnitra zahájil v březnu letošního roku. Fakt, že v té době byl jako bratr Ivany Zemanové v příbuzenském vztahu se současným prezidentem Milošem Zemanem, podle jeho vyjádření neměl vliv ani na externí spolupráci, ani na přijetí do pracovního poměru na ministerstvu vnitra. „Republika je malá a každý má nějaké příbuzné. Tomu se vyhnout nelze, ale z mé strany příbuzenské vztahy s panem prezidentem nejsou ničím, co bych chtěl tlačit do popředí," zdůraznil Petr Bednarčík.
Právě příbuzenské vztahy k prezidentovi Miloši Zemanovi se dávaly do souvislosti s anonymním oznámením o uložení bomby v autě Petra Bednarčíka, které ve Vimperku způsobilo letos v květnu nebývalé policejní manévry. Výsledek policejního vyšetřování nechtěl Petr Bednarčík komentovat, přestože policie již vyšetřování uzavřela. To Prachatickému deníku potvrdila policejní mluvčí Martina Joklová s tím, že pachatele anonymního oznámení se podařilo vypátrat. „Na návrh prachatických kriminalistů, zastavilo v září letošního roku Okresní státní zastupitelství v Prachaticích trestní stíhání obviněného, neboť obviněný nebyl v době spáchání činu pro nepříčetnost trestně odpovědný," potvrdila mluvčí.