„Jedná se o figurální výjevy s tématy, jako jsou Poslední Soud, Barbora a Kateřina, svatý Šebestián či svatý Václav nebo Panna Marie s Ježíšem v náručí. Věděli jsme, že tu něco bude, ale že v takovém rozsahu a kvalitě jsme rozhodně nečekali. Jsou to poměrně dobře zachovalé malby, a to i přesto, že se na jejich stavu podepsalo například vedení elektřiny a podobně,“ popisoval restaurátor Jiří Mašek.
V současné době restaurátoři odstraňují vrchní nátěry. Následně je čeká dočištění a vyretušování obrazů. „Je to opravdu významný objev. Podobných maleb se totiž v současnosti objevuje v republice jen velmi málo,“ upozorňoval.
Odhalení ukrytých pokladů se ale dočkají stěny pouze v horní části nad lavicemi. „Podobné malby se nacházejí rovněž v boční kapli sv. Jana Nepomuka Neumanna, ale tam má veřejnost přístup poměrně zřídka. Teď je budou moci návštěvníci kostela obdivovat v presbytáři,“ dodal Jiří Mašek.
Malby měly pro návštěvníky kostela důležitý význam. „Jednoduše umocňovaly dojem při mších a podobně. Lidé si tak dotvářeli představu o tom, co slyší,“ popisoval restaurátor Tomáš Skořepa.
Restaurování maleb je spojeno s blížícím se dvoustým výročím narození významného prachatického rodáka svatého Jana Nepomuka Neumanna.
„Investorem akce je Římskokatolická farnost. Kompletní zrestaurování maleb by mělo být hotovo do konce října tohoto roku,“ dodal Tomáš Skořepa.