Rošáda jak z šachové partie se právě odehrává na prachatické politické scéně.

Martin MalýŘady sdružení Pro Prachatice opustí tři ze čtyř současných zastupitelů. Kamil Štěpán upřesnil, že kandidovat nechce z časových a rodinných důvodů. Andrea Tajanovská a Miroslav Gros v komunální politice budou pokračovat, ale vlastní cestou. „Odchod nebyl ve zlém. Hlavním důvodem jsou názorové rozdíly uvnitř sdružení," odpověděli shodně.


V posledních dnech se kolotoč roztáčí na plné obrátky. V pondělí večer prachatický starosta Martin Malý předal předsedovi místního sdružení ODS Janu Bauerovi rezignaci na členství ve straně. Martin Malý uvedl, že se už delší dobu neztotožňuje s programem ODS. „Vrcholem pro mě byly neuvěřitelné skandály v bývalé vládě a také to, že prachatická ODS je rozdělena na dva tábory," zdůvodnil svou rezignaci. Připustil, že se pokusí připravit vlastní kandidátku nezávislých lidí. „Mrzí mě to. Jako dosavadní starosta byl kandidátem na první místo kandidátky ODS. Počítal jsem s ním do týmu," komentoval rozhodnutí Martina Malého předseda prachatické ODS Jan Bauer.

Vladimír Lang
Situace se mění také 
v ČSSD. Spolupráci se stranou ukončil její současný zastupitel Vladimír Lang. „Vystoupil jsem z kandidátky pro podzimní volby. Jsou věci, 
s nimiž prostě nesouhlasím," konstatoval.

Obměna lidí na kandidátce se očekává také v prachatické TOP 09. Její předseda Jan Sláma ovšem uvedl, že kandidátka zatím neexistuje. „Plánujeme schůzi asi za čtrnáct dní. Tam se rozhodneme, jak bude naše kandidátka vypadat. V této chvíli neznám názory ostatních," uvedl včera pro Prachatický deník.

Hana Mrázová
Redaktoři získali informaci, že prachatická „Topka" pro podzimní volby dále nepočítá se stávající zastupitelkou a radní za jejich uskupení Hanou Mrázovou. To ovšem předseda Sláma včera odmítl potvrdit. Pouze konstatoval, že není členem TOP 09. Hana Mrázová byla při volbách v roce 2010 jako nezávislá kandidátka za TOP 09 na třetím místě. Voliči jí posunuli kroužkováním. Vyjádření Hany Mrázové se redaktorům Prachatického deníku získat nepodařilo.


Miroslav Gros (zastupitel zvolený za Pro Prachatice) ujistil, že se rozhodl prosazovat zájmy obyvatel s lidmi, kteří uvažují stejně a jsou schopni a ochotni pracovat dohromady. „Důvodem, proč jsem se rozhodl odejít ze sdružení Pro Prachatice, byly názorové a komunikační neshody uvnitř sdružení. Nebyl to odchod ve zlém, ale za necelé čtyři roky v zastupitelstvu se více vyhranil můj postoj na řešení některých záležitostí a fungování města spíše od středu doprava politického spektra," vysvětlil. Miroslav Gros

Stejné vysvětlení má také Andrea Tajanovská (zastupitelka zvolená za Pro Prachatice), které asi nejvíc vadí způsob komunikace uvnitř sdružení. „Názorově jsme se střetli při přípravě nového volebního programu, který se ze středo pravé orientace otáčí spíše do středo leva," připustila s tím, že v komunální politice chce pokračovat i v příštím volebním období a v současné době finišují s přípravou vlastní kandidátní listiny.

Andrea Tajanovská
Podobné důvody odstoupení z kandidátky ČSSD má také Vladimír Lang (nezávislý zastupitel za ČSSD). Ten řekl, že prostě a jednoduše na kandidátce nemohl zůstat pro některé neshody s vedením strany. „Kandidovat nepotřebuji, ale pokud přijde někdo s nabídkou, budu o tom přemýšlet," ujistil s tím, že se při rozhodování o městě nehodlá koukat doleva ani doprava. „Při hlasování se hodlám přiklonit k tomu, co je pro město nejlepší. Myslím, že mám zkušenosti a znalosti a vždy se snažím pomoct dobré věci," řekl.


Pravděpodobně s vlastní kandidátkou půjde do komunálních voleb současný starosta za ODS Martin Malý. Ten včera uvedl, že není člověk, který by přestupoval ze strany do strany. „V nejbližších dnech se proto setkám se svými přáteli a pokusím se dát dohromady kandidátku nezávislých a slušných lidí, kteří chtějí udělat pro město Prachatice něco dobrého," řekl.

Kamil Štěpán
Předseda prachatické ODS Jan Bauer až do pondělního večera počítal s Martinem Malým na první místo kandidátky ODS. V úterý se prachatické sdružení ODS dohodlo, že kandidátku bez současného starosty Martina Malého zveřejní na konci června. „Do voleb za nás půjde mnoho jiných, respektovaných a kompetentních osobností, dlouholetých členů a lidí, kteří se již na vedení města podíleli. Prachatickou radnici vedou od roku 1989 pravicové koalice a dnešní podoba města je jejich vizitkou," řekl Jan Bauer. Na otázku, zda on sám bude lídrem kandidátky pro podzimní komunální volby, odmítl odpovědět s tím, že rozhodující slovo bude mít sněm ODS, který je svolán na 25. června.