Do té doby hojně navštěvovaná požární nádrž se začala vypouštět a na pravém břehu 31. července 2006 se klepalo kladívky na základní kámen dnešního Huláku.


Jan Bauer, bývalý starosta PrachaticZdroj: Deník/Miroslav FuchsBylo to z dnešního pohledu správné rozhodnutí, co se mohlo udělat jinak a co by se dalo vylepšit, na to odpovídá Jan Bauer, bývalý starosta Prachatic.


V neděli 31. července to bylo přesně deset let, co se klepalo na základní kámen budoucího koupaliště Hulák. Jak zpětně jako tehdejší starosta hodnotíte rozhodnutí postavit takové zařízení v Prachaticích na jeho místě a nevyužít spíše propojení s krytým plaveckým bazénem? Nebylo by bývalo z dnešního pohledu lepší ponechat starý Hulák, obnovit Kandlův Mlýn a dát tak lidem ve městě větší výběr?
Bylo to správné rozhodnutí. Myšlenku přestavět Hulák na moderní koupaliště, se kterou jsem před mnoha lety přišel, podporovali občané města, ale i zastupitelé. Celý projekt se dlouhou dobu připravoval, proto otázky kde, za kolik, jak velké, a mnoho dalších byly na denním pořádku. Nakonec stejně někdo musí bouchnout do stolu, rozhodnout a nést odpovědnost. Přírodní koupání má v Prachaticích alternativy třeba na „přehradě" nebo v Křišťanovicích. Krytý bazén si nyní nesporně zaslouží investice a nové atrakce, ale pro aquapark okresního města nemá základní ani rozvojové plochy. Obnovit dávnou slávu Kandlova Mlýna je lákavé a také jsem se tomu jistý čas věnoval. Tento areál ale není v majetku města, takže je to spíš výzva pro soukromého investora.


Původní plány byly podstatně velkorysejší co do nabídky atrakcí, ale nutno podotknout, že i do výsledných nákladů. Nicméně i přes úspornější variantu se následně muselo a musí do areálu investovat. Nebylo například chybou, že se od začátku nestavělo koupaliště s možností přihřívání vody ze solárních panelů a bazénové vany nebyly z nerezu?
Víte, cílem nebyl pouze Hulák, mou snahou bylo budovat moderní, atraktivní Prachatice nejen pro místní, ale i pro turisty a investory. Hulák byl součástí mozaiky plánovaných investic ( in-line stezka, cyklostezky, wellness na Lázních, nová sportoviště a hotel na Tatranu, tenisová hala, využití vrcholu Libín, free-time park, moderní knihovna, divadlo, sál Národního domu, katakomby, vinice…), které měly turisticky zatraktivnit město. Mnohé se zrealizovalo, další věci jsou na rozhodnutí mých nástupců. Původní rozpočet projektantů na Hulák byl 100 milionů korun. Tolik peněz jsme neměli a ani to nebylo žádoucí vzhledem k ostatním investicím. Udělali jsme logicky úspornější variantu s polovičním rozpočtem, ale s možností dalších investic a atrakcí v budoucnu. Zachovali jsme požární nádrž s možností využití pro vodáky a rybáře. I tyto aspekty se tehdy promýšlely.


Slavnostní otevření se po dokončení odkládalo pro nevzrostlou trávu, a když už se otevřelo, bylo koupání spíš pro otužilce. Mimochodem, jste byl první, kdo se tehdy sklouznul po nové skluzavce. Jaký to byl pocit a jak častým hostem Huláku jste vy sám?
Je to dlouhá doba a všechno už si nepamatuji. Obecně každá velká investice má svá úskalí a kdo nemá osobní zkušenost, těžko si to dokáže představit. Těch staveb bylo hodně a já již vzpomínám jen na ty příjemné věci. Měl jsem šikovné a pro Prachatice zapálené spolupracovníky. Po čase zjistíte, že to je klíčová věc. Ti lidé mě podrželi a zvládli jsme i zásadnější věci než je nevzrostlá tráva. Na to první sklouznutí si ale dobře pamatuji. Bylo to v obleku a trochu jsem si loknul. Na koupaliště jsem chodil, když byli děti malé. Teď si občas zajdu zaplavat na přehradu.


Dokázal byste odhadnout, kolik lidí za dobu provozu už Hulák navštívilo?
O dění ve městě, a proto i na Huláku, se zajímám. Jsem zastupitel. Nemám k dispozici přesná čísla, ale pamatuji, že za slunného počasí přijde i více než 1000 návštěvníků za den a ročně to bývalo okolo 20 000 návštěvníků.


Co podle vás ještě veřejnému koupališti schází, nebo by se dalo vylepšit?
Myslím si, že pro návštěvnost Huláku je limitující počet slunečních dnů v létě. To jsem si tehdy nechal spočítat a experti se celkem nemýlili. Jsme na Šumavě, více než 500 metrů nad mořem. S tím je třeba počítat, protože i když bude teplá voda, ale nebude slunečno, lidé ve velkém nepřijdou.
Návštěvnost podpoříte novými atrakcemi, doprovodným kulturním a sportovním programem, občerstvením, marketingem. Lidé chtějí vidět stále něco nového, třeba jen drobnost. Obecně máme ale velmi hezký areál, který má potenciál růstu. Chválím paní ředitelku sportovního zařízení za dobré nápady a snahu věci zlepšovat. Investice do nových atrakcí jsou ale o prioritách vedení města.