A když se sejde pořádná parta, zábava teprve začíná. Proto se už i v minulosti zakládaly různé kluby, které výlety za krásami přírody podporovaly. Jeden takový sdružuje i partu nadšenců ve Lhenicích. „Jisté zárodky našeho klubu sahají už do sedmdesátých let minulého století, kdy se jezdilo na vodu. Postupně se totiž k vodákům začali přidávat lidé, kteří se oddělovali a za dobrodružstvím se vydávali pěšky. Asi největším nadšencem dob minulých byl Karel Hindrák, který pěší turistiku velmi podporoval,“ mluvil o začátcích klubu současný člen Karel Majer.
Zhruba od roku 1990 začal klub Turistů ve Lhenicích svou činnost provozovat oficiálně. „Ani před tímto oficiálním založením jsme ale nelenili. Například jsme v osmdesátých letech byli na Slovensku, pěšky jsme se vydali i po Orlických horách a jiných překrásných koutech naší republiky,“ vzpomněl turista s tím, že v té době byli v klubu nejen bývalí členové vodáků, ale i členové zcela noví.
V devadesátých letech Turisté získali i svou základnu. „Naše zázemí prošlo v té době částečnou rekonstrukcí, v opravách ale pokračujeme stále. Jinak je to místo, kde se scházíme zhruba každý měsíc a plánujeme většinu našich výletů. Konají se ale tady i různé oslavy, například narozenin nebo koncem roku Silvestr,“ odhalil dění za dveřmi klubu.
Pravidelné nedělní výlety tak nejsou ve Lhenicích výjimkou. A jak ujistil Karel Majer, k Turistům se mohou přidat všichni, kteří si volné odpoledne chtějí obohatit příjemnou aktivitou. „Jak už jsem se zmínil, výlety plánujeme dopředu. Kam se tedy vydáme, mohou zájemci zjistit zhruba týden dopředu, a to na nástěnce, která se nachází na lhenickém náměstí. Pokud se tedy nejedná o náš tajný výlet. Ten mají na starosti většinou tři členové, kteří naplánují trasu, o níž nikdo jiný dopředu neví. Jednodenní výlet většinou končí někde v hospůdce, kde už začíná volná zábava,“ směje se turista.
Zábavy si parta výletníků užije dost, a to nejen na jednodenních výletech. Podle slov Karla Majera si třeba na týdenním pobytu téměř každý večer zpestří muzikou. Někteří si tak s sebou zabalí i kytaru nebo jiný hudební nástroj. „A když už začneme někde hrát, ostatní se k nám často přidají. V lednu ale také ve Lhenicích pořádáme country bál a přibližně za měsíc nás čeká Loučení s létem ve Vadkově,“ upřesnil s tím, že na nějakých akcích spolupracují i s turisty z nedalekých Netolic.
Nadšení výletníci se totiž najdou snad v každé malé i větší obci.
Jedno z větších společných setkání se pravidelně pořádá koncem roku na Boubíně. „Kromě této akce a novoročního výstupu na Libín se větších akcí moc nezúčastňujeme, upřednostňujeme spíš naše menší výlety. Je to asi hlavně z toho důvodu, že se všichni moc dobře známe a legrace si tak užijeme mnohem víc. Jen je škoda, že na turistické výlety se moc nechytají mladí. Jen málo členům je totiž okolo třiceti, většina z nás je spíš už důchodového věku. Je to ale asi současným trendem, mladí lidé se vrhají do jiných aktivit, které jim přijdou zajímavější, než chození po krásných místech,“ vyjádřil se Karel Majer a závěrem dodal, že přicházejí i o hezké suvenýry, kterých si členové domů přivezou mnoho. Mezi ně například patří různé kamínky nebo také odznaky.