Město nevyužilo maximální možnosti zvýšit regulované nájemné. Od ledna 2010 se zvyšuje regulované nájemné v bytech I. kategorie z 34,87 Kč na 45 Kč za m² a měsíc. V Písku je srovnatelný také počet bytů, jež radnice vlastní. Má jich totiž zhruba šestnáct stovek.

Prachatická radnice, potažmo městská správa domů a bytů, spravuje o dvě stovky bytů méně, ale cena od ledna je stanovena na 53,49 korun. Tedy nejvyšší možná povolená hranice, jíž umožňuje deregulační zákon.

Ceny nájemného tak u průměrně velkého bytu (cca 60 až 65 m²) vzrostou o přibližně čtrnáct stovek.

Srovnatelné ceny za metr čtvereční městského bytu tak mají hlavně velká města jižních Čech tedy Strakonice, Tábor a Český Krumlov, kde jsou ale ceny ovlivněny tím, že je město v UNESCu.

Například srovnatelný Jindřichův Hradec má cenu 39 korun za metr čtvereční. „Radní města schválili, že nájemné v městských bytech zůstane stejné, protože v minulých letech využili možného maximálního zvýšení a možnost navýšení na příští rok se jim zdála příliš vysoká,“ vysvětlil tajemník městského úřadu v Jindřichově Hradci Karel Přibyl. Dalším důležitým důvodem podle jeho slov byla současná ekonomická krize, která na mnohé lidi dopadá, a také fakt, že nájemné v současné době pokrývá náklady na běžný provoz.

„Vím, že jsme bílými vranami mezi dalšími městy. Někdo nás sice za to napadá, ale řekli jsme si, že k navýšení dojde možná v dalších letech,“ řekl starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek.

Velikost bytového fondu v Jindřichově Hradci, který v současné době zahrnuje přes čtyři sta bytů, podle jeho slov nehraje ve stanovení výše nájemného žádnou roli. Městské byty byly prodány z velké části před rokem 1998 a nyní je podle starosty prodává město jednotlivě, ovšem již za tržní ceny.

„Pokud by se tenkrát byty neprodaly, mohli jsme být nyní majetkově bohatším městem, ale také bychom se nemuseli vyhnout komplikacím s nájemníky,“ uvedl Karel Matoušek s tím, že prodeje bytů před lety rozhodně nelituje.

Ustoupí, či padnou

13. listopadu odpoledne dojde na lámání chleba a rozhodně nepůjde jen o to, zda budou nájmy vyšší nebo zastupitelé povolí a uleví už tak do morku kostí vysátých lidí všemi pády skloňovanou krizí.

Na peníze z vlastní kapsy jsou totiž všichni hákliví a zvlášť, když jde o zdražení razantní. Jisté je, že jestli nepřijde převratný ústupek, jímž se zastupitelé zalíbí všem, podřízli si pod sebou větev. Předvolební guláš se začal vařit tentokrát o něco dřív a při pohledu do letáku sdružení nájemníků se dá mezi řádky vyčíst trn v oku prachatické volební menšiny. A jestli to bude i dál jen s heslem: Člověče plať, tak ten pád z výšky bude parádní. Mnohým by se zdál krok radnice nepochopitelný, ale možná chce pravice po létech na radnici vyklidit pozice.

A že z nájemného v Prachaticích udělá opozice předvolební tahák, je více než jisté.

jana.vandlickova@denik.cz

Výše nájemného


Jihočeská města od 1. 1. 2010

České Budějovice 49,53/m² 
Strakonice 53,49/m² 
Tábor 53,49/m² 
Prachatice 53,49/m² 
Český Krumlov 53,49/m² 
Písek 45 Kč/m² 
Jindřichův Hradec 39Kč/m²