Naše kolo jsme nazvali “O největšího stromového sympaťáka města Prachatice“. Tato akce měla především přitáhnout širokou veřejnost k zájmu o stromy a životní prostředí ve městě.

V prvním ročníku ankety ale ještě nemohli tři stromy nominovat obyvatelé městě, ale radnice nominaci vybrala sama. Hlasovat se mohlo pro stromy rostoucí ve městě a byli to:
1. Liliovník tulipánokvětý, roste za budovou archivu v Prachaticích.
2. Buk lesní, převislá forma, který roste vedle budovy archivu v Prachaticích.
3. Jilm horský, který roste pod Základní školou v ulici Zlatá stezka.

Všechny tři jsou krásné stromy, které jsou v našem prostředí velmi mimořádné.

Hlasování

Do hlasování se zapojilo 775 občanů, z toho 728 odevzdalo hlasovací lístky, 47 občanů hlasovalo po internetu. Velký počet hlasovacích lístků vyplnily školy, do hlasování se zapojily i mateřské školky, které si stromy obešly a namalovaly krásné obrázky.

Dík patří i našim seniorům, kteří kromě toho, že vzorně hlasovali, se postarali i o distribuci hlasovacích lístků.

Vyhlášení výsledků se konalo 20. října v zahradě Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích, kde byl u této příležitosti vysazen krásný platan.

Vyhodnocení

Na třetím místě se umístil Buk lesní se 73 hlasy. Na místě druhém skončil Liliovník tulipánokvětý s 204 hlasy. Pomyslné fanfáry pak slyšel při vyhlašování Jilm horský se 498 hlasy zvítězil.

Velmi si vážíme zájmu všech osob zapojených do ankety, i jim proto chceme dát najevo, že s vyhlášením výsledků v daném roce pro nás zájem o „jejich“ strom nekončí.

V příštím roce zvolený Sympaťák města Prachatice, bude přihlášen do celostátního kola ankety Strom roku, kde pro něj budete moci hlasovat i vy. Hlasování se odehrává na stránkách Nadace Partnerství a o začátku možnosti poslat svůj hlas budou obyvatelé města včas informováni.

V letošním roce jsme dostali možnost zažádat o grant na odborné ošetření jednoho stromu dendrologickou firmou. Této možnosti jsme samozřejmě využili a našeho sympaťáka přihlásili. Tak mu držte palce.

Za rok zase

Pokud máte nějaký svůj oblíbený strom, kontaktujte nás prosím, ať máme z čeho vybírat.

Stáňa Linhová, odbor ŽP města Prachatice