Jeho umístěním ve Starokasárenské ulici se to změnilo. Jde ovšem o poctu všem vojákům z Prachaticka. Za jeho vznikem stojí Jan Klimeš, prachatický místostarosta, povoláním učitel dějepisu a společenských věd. Podle jeho slov vznikl nápad už kdysi při diskuzi s Bohumilem Tomsem starším.

„Mluvili jsme o významných událostech a tak nějak to z našeho rozhovoru vyplynulo,“ sáhl do paměti Jan Klimeš. Doplnil, že dosud není jasné, kolik vojáků z Prachaticka vlastně do první světové války odešlo a už se nevrátilo. „Ať už šlo o Čechy nebo Němce,“ dodal.

Odhalení památníku ke 100. výročí ukončení I. světové války na památku všem obětem z Prachaticka, který stojí před Žižkovými kasárnami v ulici Starokasárenská, v den státního svátku bylo logickým krokem.

„Původně jsme chtěli na památník i uvést přesné číslo padlých. Od toho jsme ale nakonec upustili. Došli jsme totiž k číslu dva tisíce dvě stě, ale posléze s kronikářem města Pavlem Fenclem zjistili, že není konečné,“ vysvětlil Jan Klimeš.

Vzhled památníku navrhl pro město Prachatice výtvarník Václav Kuneš. Podle jeho návrhu ho vyhotovil prachatický kameník František Kölbl. „Vyšel nás na zhruba čtyřicet tisíc korun z městského rozpočtu,“ upřesnil Jan Klimeš.