V katastrofálním stavu jsou ještě nyní místní komunikace po sněžení o víkendu 2. a 3 února. Prachatičáci se shodují, že úklid sněhu město Prachatice podcenilo. Není kde zaparkovat, některé úzké uličky v centru nejsou ani protažené. Maminky s kočárky zažívají v posledních dnech obrovský adrenalin. Projet některými chodníky je téměř nemožné, mnohdy nejdou ani najít.

Plán zimní údržby města, ze kterého se každý může dozvědět, kdy bude v místě jeho bydliště uklizeno, radnice zveřejnila teprve ve čtvrtek 7. února po našem upozornění.

Plán zimní údržby najdete zde

Problém v centru jsou zaparkovaná auta. „Když tam prohrneme, lidé odhází sníh z aut do silnice a můžeme začít znovu,“ popsal Zdeněk Rubeš, technik MěÚ Prachatice. S odklízením v centru se začalo podle slov místostarosty Jana Klimeše ve čtvrtek 7. února i se sundaváním sněhu ze střech. V pátek 8. února jsou na řadě parkoviště na sídlišti.

Jednatel Technických služeb Rostislav Eichner vysvětlil, že není v jejich silách sklidit sníh z prachatického náměstí plného zaparkovaných aut.

„Průběžně jsme shrnovali multikárou, velkým autem se na náměstí nevejdeme, a zajistili základní průjezdnost,“ řekl. Technické služby v době sněhové nadílky musely zároveň zajistit svoz odpadu v celém městě a museli odklízet prostory u kontejnerů. „Připravili jsme náhradní parkoviště na škvárovém hřišti, abych se tam mohli přesunout řidiči ze sídliště a my mohli vyčistit parkoviště tam,“ doplnil Eichner.

S otázkou, proč nebyl vydán zákaz parkování na náměstí pro čas odklizení sněhu, nás odkázal na vedení města. Zákaz je podle slov místostarosty Jan Klimeš možné vydat v režimu kalamitního stavu, a ten v Prachaticích nenastal. Připustil však, že úklid měl být rychlejší. „Postupně budeme uklízet tak, abychom byli připraveni na další sněžení, které má přijít v úterý,“ řekl s tím, že město na úklid najalo další techniku a lidi.