V rámci cyklu představujeme UM SENIORŮ, došlo na další umění. Tentokrát Vyšívání, to je ale podívání. Po celý měsíc únor 2018 byly vyšívané ubrusy, prostírání, dečky, dekorace a obrazy Ilgy Karvánkové a Ilgy Hanzalové vystaveny v SeniorPointu. Několik desítek výrobků seniorky a její dcery bylo vystaveno jak ve velkém, tak i v malém sále Domu Křižovatka u parku na Zlaté stezce v Prachaticích.

Vyšívání je známé u nás už z 12. století. Dříve se vyšívalo barevným hedvábím, stříbrnými a zlatými nitěmi, perlami a drahým kamením. I dnes se k vyšívání používají různé druhy nití a hedvábí, náměty jsou zcela volné, především však z přírody. Vyšívají se nejen oděvy, ale i ubrusy, různá prostírání, závěsy, pokrývky, obrazy … Např. 320 českých granátů bylo vsazeno do jedněch šatů, které již v roce 1967 vzbudily pozornost na Světové výstavě v Montrealu známé české návrhářky Evy Fialové. Šaty byly také vystavovány v muzeu ve Vamberku.

Výstavu fotografií Olga Havlová a Výbor dobré vůle mohou Prachatičtí vidět do 23. března.
Výstava fotografií Olgy Havlové je k vidění v Prachaticích

Setkání s autorkami se uskutečnilo 22. února. Ilga Hanzalová, mladší autorka, omluvila na úvod svoji 93 letou matku paní Ilgu Karvánkovou, která onemocněla. Sama, jak nám napsala do kroniky, se věnuje vyšívání od dětských let, kdy jak doma, tak ve škole se pečlivě učila a to tak, že ji to začalo bavit a stalo se jejím koníčkem. Vyšívala s matkou nejen ubrusy a dečky, ale pak také obrazy hradů a zámků, krajinky. Ráda však také vzpomíná na pracovní výchovu ve škole – ruční práce, kdy s paní učitelkou maminkám k MDŠ vyšívali ve škole dečky.

Paní Ilga Karvánková rodačka z Rigy, přišla do Čech z Lotyšska.Ve svých prací využívala především techniky a vzory svého národa, vzory z přírody i vlastní. Jde o plochý steh v počítané niti. Zavbývala se ale i dalšími technikami a to křížkovým stehem, čárkovaným, řetízkovým…

Hanka Rabenhauptová