Pro každého z nás jsou vzpomínky nedílnou a velmi důležitou součástí života. Již mnohokrát bylo ověřeno, že vzpomínání působí blahodárně na zdraví a mentální svěžest člověka. Odborně se práci se vzpomínkami a vzpomínáním říká reminiscenční terapie.


S dvěma velkými cestovními kufry v SeniorPointu v Prachaticích se pracovalo s více jak dvěma desítkami seniorů. Kufry a v nich vložené předměty vyvolaly příjemné vzpomínky na uplynulé období. Obsah kufru si mohl každý prohlížet a zejména o jejich obsahu vyprávět, v první části programu. Ten kdo si vytáhl knihu, nejen že zavzpomínal na leporela, ale také nám všem přečetl úryvek, ten kdo si vytáhl krásnou, bílou, krajkovou zástěrku, tak si ji na sebe oblékl a povyprávěl, jak dříve všechny kuchařiny v nich vařily, ten kdo si vytáhl podvazkový pas, u toho jsme se nejvíce zasmáli a zavzpomínali, jak těžce se „silonky k pasu sháněly …


Druhá část byla zaměřena na trénování paměti (do kufru před zraky všech bylo vloženo 10 kusů věcí a po určitém čase všichni vzpomínali na dané věci a psali na papír seznam.


Třetí část patřila vytvoření si svého kufru vzpomínek z vystříhaných obrázků, které lepili účastníci do papírového kufru a pak všem představili, co jejich koláže znamenají. Z obrázku, kde byli v obětí dva mladí lidé, jedna paní zavzpomínala na první lásku, na jiném obrázku s levandulí bylo vysloveno přání jet tam, kde levandule roste ve velkém …Vzpomínejte a své vzpomínky si ukládejte, nejen v mysli.


Hanka Rabenhauptová