Od ledna Tepelné hospodářství snižuje cenu za gigajoul o 40 korun na 699,43 korun. Částku potvrdil Martin Malý, starosta Prachatic. „Do letošní kalkulace se promítne nejen instalace kogeneračních jednotek před čtyřmi roky a další úspory společnosti, ale také takzvaný zelený bonus,“ upřesnil starosta s tím, že i cena nakupovaného plynu je nižší.

Prachatičtí ho totiž nakupují na burze. Zelený bonus v loňském roce městská společnost vůbec nezískala a k tomu se za posledních deset let do ceny tepla a teplé vody promítlo také zvýšení DPH z 9 na 15 procent. Patnáctiprocentní DPH se cen týká už od roku 2013. I tak došlo v roce 2014 ke snížení ceny o 30 korun. Celkově tedy cena tepla a teplé vody odebírané z městského systému vytápění klesla od roku 2014 o 70 korun. Nejvyšší sumu platili Prachatičtí v roce 2012, kdy se cena vyšplhala přes 770 korun.

Cena v letošním roce je nejnižší za posledních deset let. „I přesto, že vinou zateplování a klimatických podmínek klesl odběr tepla ve městě o 22 tisíc gigajoulů,“ doplnil Petr Kolín, jednatel Tepelného hospodářství Prachatice. Dodal, že cenu by chtěla firma v dalších letech minimálně udržet, ale do přesnějších odhadů se Martin Malý ani jednatel Tepelného hospodářství Petr Kolín nechtějí pouštět. Ke snížení by podle nich pomohlo odstranění distribučního poplatku. To by mohlo snížit cenu o dalších 60 korun za gigajoul. "Poplatek pro E.ON pro nás představuje navýšení nákladů za plyn o 6,3 milionu korun. Například Pražské plynárenské bychom platili o tuto sumu méně," upřesnil prachatický starosta a dodal: "Nevýhodu oproti jiným teplárnám v republice máme v odlišné cenové lokalitě distribuční soustavy plynu. Jižní Čechy a jižní Morava spadají právě pod E.ON, který do ceny plynu distribuční poplatek započítává."

K výraznému snížení odběru tepla a teplé vody došlo v letech 2013 a 2014, kdy město nechalo zateplit poslední panelové domy, ale také základní školy v ulicích Vodňanská a Zlatá stezka. Teplo šetří také samotní obyvatelé městských bytů. Ve všech jsou totiž osazeny termostatické hlavice, jejichž prostřednictvím si mohou lidé teplotu regulovat podle vlastního uvážení.