Kapacita nového kolumbária, s jehož stavbou už začala prachatická firma Kamenictví Váňa, bude 144 schránek. „Chceme mít kolumbárium ještě letos tak, abychom včas předešli nedostatečné kapacitě, která by v průběhu následujícího roku mohla nastat,“ řekl nedávno k načasování stavby starosta Jan Bauer. O výběrové řízení, kam se přihlásily tři firmy, se postaral odbor komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích. Stavba kolumbária vyjde na zhruba 2,36 milionu korun.

Motorkáři v Prachaticích zavřeli silnice, letošní sezona je u konce.
Motorkářům v Prachaticích skončila sezona, vyrazili na poslední jízdu

Pohřebnictví ve městě spravuje odbor komunálních služeb a dopravy města Prachatice a jeho vedoucí Luboš Kvasnička pro vedení města zdůvodnil, proč je situaci s nedostatkem míst na hřbitově nutné řešit. „V urnovém háji nejsou volná místa k pronajmutí. Letos jsme přidělili osm urnových míst,“ vypočetl s tím, že volná místa má prachatický hřbitov u kostela sv. Petra a Pavla pouze v lokalitě dětských hrobů, a to 85 urnových míst.

Přidělení urnových míst v Prachaticích:
rok 2021: 36 míst
rok 2022: 31 míst
rok 2023: 8 míst

„Stavba je tvořena šesti moduly po dvaceti čtyřech schránkách. Každý modul bude stát samostatně v řadě, zastavěná plocha je padesát metrů čtverečních,“ přibližuje provedení s tím, že stavba bude provedena z montovaných opískovaných masivních kamenných desek. „Chodník okolo modulů a mezi moduly bude z kamenné dlažby,“ uvedl. Kolumbárium vzniká u vstupu na prachatický hřbitov z parkoviště směrem ke smuteční síni. Hotovo by mělo být do 22. prosince. Peníze na stavbu kolumbária uvolnili zastupitelé na zářijovém jednání z rezervy města.

Obsazenost prachatického hřbitova:
Jednohrob - 427 míst
Dvojhrob - 1 009 míst
Trojhrob - 7 míst
Hrobka - 120 míst
Dětský hrob - 250 míst
Urnové místo - 889 míst

Jiří Staš (na snímku se svými dětmi) zachránil život svému kamarádovi během fotblového utkání.
To, že zachráníte kamaráda, je přidaná hodnota a úleva, říká Jiří Staš