Sto čtyřicet jedna malých čtenářů se v dopoledních hodinách seznámilo s paní spisovatelkou Ivanou Peroutkovou. Tato autorka literatury pro dospělé i dětské čtenáře sbírá úspěchy zejména se sérií deseti knížek o malé Aničce, které patří v oddělení pro děti a mládež k nejpůjčovanějším. O této hlavní hrdince se děti dozvěděly mnoho veselých historek i v průběhu dopoledních besed, kdy jim paní spisovatelka pověděla, jak a proč příběhy o osmileté Aničce vznikly.

V odpoledních hodinách čekala paní spisovatelku čestná funkce - každého žáčka první třídy pasovala na čtenáře. Z rukou starosty města Prachatice Martina Malého obdržely děti pasovací glejt a blahopřání k úspěšně zvládnutému prvního ročníku základní školy. Mnoho příjemných chvil při četbě knížek dětem popřála také ředitelka Městské knihovny Prachatice Hana Mrázová a vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Jiřina Dolejšková. Slavnostního programu se zúčastnila i víla Majolenka, která dočasně opustila knížky, ve kterých její dobrodružství popsal spisovatel Hynek Klimek společně s prachatickými dětmi. Víla Majolenka rozdávala dětem z košíčku lízátka a všechny prvňáčky pozvala na návštěvu do knihovny, kde obvykle v knížkách přebývá.

Každá z pasovaných tříd měla pro své rodiče připravený krátký program, kterým žáčci jasně dokázali, že se z nich za první rok ve škole stali šikovní malí školáci, kteří si za svoji snahu a šikovnost ocenění zaslouží. Oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Prachatice se těší, že pasované prvňáčky brzy uvítá mezi svými čtenáři.

Lucie Jiraňová, MěK Prachatice