Zatím není odsouhlasená, ale její návrh leží radním na stole. „Chceme jasně určit a pak následně i pokutovat činnosti, které jsou rušením nočního klidu,“ upřesnil prachatický starosta Jan Bauer.

Vypadá to tak, že v neděli po ránu už vyspávající sousedy nevzbudí sekačka z vedlejší zahrady. Nová vyhláška by totiž právě v neděli a ve státem uznané svátky měla omezit hlučné nářadí pro zahrádkáře jako jsou sekačky, motorové pily nebo křovinořezy.
„Zatím je vše jen o diskuzi, ale reagujeme na stížnosti občanů,“ doplnila vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích Ivana Jeřábková. Těm bydlícím poblíž nočních podniků nejen v centru města vadí hlavně řev lidí vycházejících z barů. „Sbíráme zkušenosti z našeho města i z ostatních míst republiky,“ doplnil Bauer s tím, že radní návrh vyhlášky zatím vzali na vědomí a hlavní slovo dostanou zastupitelé. „Tam ovšem očekávám bouřlivou diskuzi,“ dodal Bauer.

Jisté ale je, že noční klid bude v době od osmi večer do šesti hodin ráno. Další hlučné projevy pak budou muset zahrádkáři omezit v neděli a ve svátcích od 18 do 10 hodin.

„Jestli bude vyhláška platit, tak s tím mohu jen souhlasit, třeba už konečně bude možné ty opilce, jež nám tady vykřikují pod okny, nějak zpacifikovat. Třeba si to pod hrozbou pokuty rozmyslí,“ řekl svůj názor jeden z obyvatel Krumlovské ulice, který má dvě děti. Právě v Krumlovské ulici je v posledních měsících problém s hlučnými návštěvníky snad největší ve městě.

Nová vyhláška však musí vyřešit také otázky provozování zahrádek před restauračními zařízeními nebo i výjimky, které bude potřebovat samo město například při každoročních Slavnostech Zlaté stezky.

Kontrolu a dodržování nové vyhlášky by pak podle starosty města měla mít ve své kompetenci městská policie. „Musíme ale říci jasné mantinely,“ zakončil.