Navýšení nákladů na stavbu hokejbalového hřiště v parku Mládí je podle slov prachatického starosty Martina Malého sice špatná zpráva, ale stavba by bez milionu a tří se tisíc korun navíc nemohla pokračovat.


Obrovské vrstvy jílu v podloží je nutné podle projektanta Jana Beránka odtěžit a nahradit štěrkem, aby bylo možné následně hřiště ledovat. „Původní návrh na vícenáklady byl ještě o šest set tisíc vyšší. Podařilo se nám se zhotovitelem stavby domluvit," vysvětloval prachatický starosta zastupitelům čerpání peněz z rezervy města. „Navíc je to neuznatelný náklad pro čerpání dotace na celý projekt," doplnil Martin Malý. „Tohle ocenění už je definitivní? Stačí mi jen říci ano, či ne," chtěl slyšet zastupitel Jan Toncar. Vysvětlení, proč dochází k navýšení, zastupitelům stačilo, aby čerpání z rezervy odsouhlasili.


Další peníze jdou na digitální povodňový plán. Rozpočtovou změnu ve výši 4,2 milionu sice nechal Alexandr Zikmund spolu s částkou za zpracování matematického modelu vyjmout z balíku a hlasovalo se o ní samostatně, ale i tak prošla, i když pouze čtrnácti hlasy. Devadesát procent nákladů na digitální povodňový plán zaplatí dotace, která se do rezervy vrátí zpět. „Musíme ovšem včas zadat zpracování, část dotace se tak městu vrátí ještě letos," upřesnil Martin Malý. „K investici za takové peníze jsme se měli předem sejít a prodiskutovat ji. Jen během letošního roku jsme udělali rozpočtových změn za desítky milionů korun," poznamenal Jan Bauer. Rezerva zaplatí také část oprav domu čp. 11 na Velkém náměstí. „Jde o dlažbu ve vestibulu, čímž bude dům opět kompletně opraven," řekl Martin Malý.


Opodstatnění při čerpání rezervy měla platba 2,3 milionu korun za pozemky v katastrálním území Volovice. „Koupily je podle zadání rady města Městské lesy v květnu a slíbili jsme, že peníze následně z rozpočtu zaplatíme," vysvětlil starosta Malý. Nad platbou se proto žádný ze zastupitelů nepozastavil, jednatel Městských lesů dodržel veškeré podmínky, město získalo od státu více než 178 tisíc metrů čtverečních pozemků.


Sedmnáct dalších rozpočtových změn se pak týkalo přesunů peněz mezi jednotlivými položkami už schváleného rozpočtu pro rok 2014. „Máme v rozpočtu nevyčerpané částky investic, můžeme si přesuny dovolit," ujistil zastupitele Martin Malý. Také proto ještě letos bude za 165 tisíc korun opraven chodník v Krumlovské ulici, který by měl navázat na nový chodník, jež vznikl při stavbě nového obchodního domu. „Jeho součástí bude také vstup ke schodišti k domu s číslem popisným 121," přidal další letošní investici starosta. Nový povrch chodníku z ušetřených investic bude také v ulici Liliová, to vyjde asi na 640 tisíc korun. Další peníze pak město vydá na přípravu projektových dokumentací na zateplení dvou základních škol a DPS Skalka.


Zároveň zdůraznil, že na rezervním účtu města je v současné chvíli čtyřicet dva miliony korun. „Můžeme už nyní říci, že budeme mít více peněz ze sdílených daní," vypočítal starosta. Také peníze, které si město z rezervy vypůjčilo na stavbu hokejbalového hřiště, se na účet zase vrátí po kompletním vyúčtování projektu.