Férová snídaně " NaZemi" je piknikový happening na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů a výrobců. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě.

V roce 2016 snídalo 6500 lidí na 161 místech republiky, letos se přidaly také Prachatice, aby umožnily všem zájemcům posnídat lokální a fairtradové dobroty. O vše se, v rámci spolupráce se Zdravým Městem Prachatice, postarali senioři z Městské organizace Svazu důchodců, kteří připravili piknikové stoly plné zajímavých lokálních výrobků.

Kolemjdoucí návštěvníci a bylo jich kolem 300, kteří se u tří piknikových stolů zastavili, mohli ochutnat několik druhů sýrů z farmy Škarez a Bílska, velký zájem byl o domácí uzeniny z řeznictví Františka Poláka, k ochutnání také bylo několik druhů pomazánek z červené řepy, cizrny, tvarohu, ryb, škvarků, které připravily naše seniorky. Vrcholem tohoto gurmánského menu byly pražení cvrčci, kteří sice na pohled u mnohých nebudily důvěru, ale nakonec je ochutnala většina a přiznala, že cvrček plný proteinů je docela chutný.

Cvrčky přivezli senioři z farmy v Bušanovicích, která jim tuto dobrotu dala jako sponzorský dar. Pořadatelé také zvolili pro konání akce vhodné místo na náměstí před Íčkem a jak je vidět na přiložené fotodokumentaci i výzdoba lákala kolemjdoucí, aby se přišli podívat co se to tu děje. Pilotní férová snídaně se povedla, a tak za rok opět na viděnou.

Zdena Hrůzová