Dárci krve, kteří darovali krev bez nároku na příspěvek již 10x, 20x nebo 40x, jsou oceňováni plaketou prof. MUDr. Jana Jánského, ti, kdo darovali krev již 80x, pak Zlatým křížem 3. třídy.

Oceňování dárců krve provádí Český červený kříž Prachatice.

V letošním roce pro dárce krve připravil ČČK slavnostní předávání stříbrných a zlatých plaket a Zlatých křížů na čtvrtek 21. listopadu v Radničním sále v Prachaticích. K poděkování dárcům se připojili také místostarosta města Prachatice Jan Klimeš a za Oblastní spolek ČČK Prachatice členky oblastní výkonné rady ČČK Silvie Janošťáková, předsedkyně, a Jana Benešová.

Poděkování pro své pojištěnce připravily také tři zdravotní pojišťovny. Hudební dárek věnoval dárcům krve soubor CINK, který působí při SPgŠ Prachatice.

Ocenění převzalo celkem 36 držitelů stříbrné a zlaté medaile prof. MUDr. Jana Jánského a čtyři držitelé Zlatého kříže 3. třídy. Dárci krve obdrželi také dárky ze sociálně terapeutické dílny Spolku Slunečnice.

V závěru akce se zástupci ČČK věnovali dotazům na svozové autobusy v dalším roce nebo na výhody zdravotních pojišťoven pro bezpříspěvkové dárce krve.

Někteří dárci krve se pro svá ocenění nemohli dostavit, a tak si je mohou vyzvednout například při Dni otevřených dveří, který na prachatickém Červeném kříži uskuteční 11. prosince. Nebo mohou přijít každou středu od 8 do 16 hodin do sídla ČČK v Prachaticích či si domluvit termín po telefonu.

ZUZANA PELIKÁNOVÁ