Několik let trvalo, než se na silnici z Prachatic do Libínského Sedla vrátila závodní auta a závody do vrchu. Letos ale příznivci motorismu o tuhle podívanou přijdou. Závody zařazené v letošním roce opět do seriálu mezinárodního mistrovství České republiky a naplánované na příští víkend museli organizátoři zrušit.

Závody do vrchuV Prachaticích měly automobilové závody do vrchu dlouholetou tradici. Po dvaceti letech na ni navázali organizátoři v roce 2009 patnáctým ročníkem. 
V loňském roce byl prachatický závod zařazen do seriálu mezinárodního mistrovství ČR. Letos se měl závod jet 24. a 25. srpna.


Důvodem je oprava opěrné zdi a části vozovky těsně pod osadou Libínské Sedlo. S tou začala firma Reno Šumava minulý týden a skončit má těsně před koncem září. 
A i když je provoz v daném úseku sveden jen na jeden jízdní pruh, což omezuje i běžný provoz, závodní speciály na silnici zkrátka není možné pustit. Martin Grožaj ze Správy a údržby silnic Jihočeského kraje, závod Prachatice, to zdůvodňuje jednak bezpečností účastníků závodů, a také tím, že by konání závodů mohlo ohrozit případné reklamace na kvalitu díla. „Pokud bychom svolili 
s pořádáním závodů v době stavby, mohlo by se stát, že by nám nebyla uznána záruka, pokud by se po dokončení objevily nějaké závady," zdůraznil Martin Grožaj.


Frekventovanou výpadovku nechali silničáři opravit kvůli rozpadající se nasucho skládané opěrné kamenné zdi. Na několika místech totiž začaly kameny vypadávat 
a vozovka nad nimi se propadala. V místě opravy už proto firma vykácela náletové dřeviny a odtěžila část zdi včetně vozovky. „Tu zpevní nová gabionová zeď," dodal Martin Grožaj.