Jen několik málo stánků, které tématicky vánoční atmosféru rozhodně nepodpořily. „Nutno uznat, že vánoční trhy naše město neumí,“ shodují se někteří uživatelé sociálních sítí a kritikou rozhodně nešetří. „V deset hodin trhovci teprve vybalovali. Bylo to pro ostudu. Nemáme ani hezké stánky,“ zhodnotila Dagmar Vymětalová z Prachatic, která na avizovaný trh vyrazila v neděli hned dvakrát.

Podle Jiřiny Dolejškové z prachatického městského úřadu ale není jednoduché vůbec trhovce do města dostat. „V některých městech jim dokonce za to, že si rozbalí stánek, platí. Na to my nemáme v rozpočtu peníze. Řemeslníky platíme, ale hlavně na slavnosti,“ řekla.

Nezájem ze strany stánkařů stojí podle vedení města Prachatice za tím, že letošní adventní trhy vypadaly tak, jak vypadaly. „Pokud oslovíme stánkaře, kteří u nás v minulosti již byli, stěžují si na to, že v Prachaticích není kupní síla. Prostě se jim nevyplatí k nám jet,“ říká Miroslava Le Guen z odboru kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu v Prachaticích. Podle starosty Martina Malého stánkaři, kteří v neděli do města přijeli, neplatili ze stánků žádný poplatek za zábor veřejného prostranství. „Vloni jsme například na advent zkusili punč zdarma a nakonec se na nás snesla kritika,“ vzpomněl na loňský pokus Martin Malý.

SROVNÁNÍ

Prachatice

Ve Freyungu je vánoční atmosféra zajištěna i v pátek večer. V Prachaticích je náměstí prázdné.

Freyung

Ve Freyungu je vánoční atmosféra zajištěna i v pátek večer. V Prachaticích je náměstí prázdné.

Po jednom pokusu před několika lety na náměstí neměla tentokrát stánek prachatická Kavárna Nebe. „Když jsme tam stánek měli, neprodali jsme téměř nic. Navíc jsme v podstatě hned vedle náměstí, takže lidé přijdou, pokud chtějí, přímo do kavárny,“ uvedla Kamila Čunátová.

Každý advent prodává ve stánku svařené víno a punč František Kasl. „Lidé to mají rádi a chodí,“ potvrdil. Na otázku, zda by se podle něj naučili lidé chodit například k vánočnímu stromu na punč i v jiné dny, než jen adventy, říká, že rozhodně ne hned: „Byla by to otázka třeba více let, než by si zvykli, že v předvánoční době si mohou večer zajít na náměstí.“

Na to, jak fungují předvánoční trhy v Prachaticích a například nedalekém Freyungu, upozornila i facebooková stránka Živé Prachatice. „Freyung nemá sice tak krásné historické centrum ani náměstí, vánoční atmosféra běžného podvečera je ale nesrovnatelná,“ upozorňují Živé Prachatice a srovnaly mimo jiné i předvánoční pátek v Prachaticích a německém Freyungu.

Řemeslníkům město zaplatí

Prachatice - Podle vyhlášky o místních poplatcích platí stánkaři v Prachaticích za zábor veřejného prostranství 40 korun za metr čtvereční a den. K tomu si připlácejí na elektřinu. V době konání adventních trhů neplatili poplatek z místa žádný. Miroslava Le Guen z odboru kultury řekla, že město na adventní trhy regulovalo nabídku. Například prodejci ponožek mohli být jen tři. Pokud by Prachatičtí chtěli mít řemeslné stánky, v praxi se takovým prodejcům naopak musí zaplatit, aby do města vůbec přijeli.

U sousedů to jde

Chlumany - Dlouhou tradici mají trhy v Chlumanech. A to nejen večerní předvánoční trh, na který se sjíždějí desítky trhovců a stovky návštěvníků z celého regionu. Chlumanští účtují za stánek podle toho, zda je umístěn přímo na ploše tržiště, nebo mimo ni. Ti, kteří chtějí být v centru dění, zaplatí do obecní kasy čtyři sta korun. V okolních prostorech je poplatek poloviční. V případě, že se chtějí prodejci napojit na obecní elektřinu, připlatí si ještě o padesát korun více. Na posledním trhu měli Chlumanští čtyřiačtyřicet prodejců.