Cena MOSTY vlastně znamená ocenění těch, kteří podporují, realizují aktivity pro osoby se zdravotním postižením, či přispívají ke zlepšení postavení osob se zdravotním postižením, oceňují se i osobnosti za mimořádné činy, či aktivity ve prospěch osob se zdravotním postižením.

V kategorii – nestátní subjekt získala diplom Ceny MOSTY 2021 právě prachatická společnost KreBul, o.p.s. za pořádání setkání, soutěží, kurzů pro osoby se zdravotním postižením. Společnost KreBul ve svých aktivitách podporuje generace a snaží se o přirozenou integraci lidí s postižením, zejména díky pracovištím SeniorPointu a Dobrovolnického centra Prachatice, vytváří podmínky pro odstraňování bariér a dává prostor pro seberealizaci a buduje tak mosty porozumění, podpory a pomoci. Cenu MOSTY 2021 – diplom převzal ředitel společnosti KreBul Zdeněk Krejsa, který ve svém vystoupení poděkoval všem, kdo se na úspěchu podílel a použil jeden z citátů a mouder ze slavné knihy Malý princ od francouzského spisovatele Antoine De Saint – Exupéryho – Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, zůstává očím skryto. Chceš-l porozumět lidem, přestaň poslouchat co říkají.

Slavnostní ceremoniál udílení Cen MOSTY 2021 v Hradci Králové 24.5.2022 zahájil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Aleš Cibulka byl moderátorem a patronkou jako každý rok Lívie Klausová, velvyslankyně ČR na Slovensku. Pozváni byli všichni nominovaní v jednotlivých kategoriích

Při již 19. ročníku předávání Cen MOSTY 2021 se to v Kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové osobnostmi jen hemžilo; osobně se dostavil hejtman Královehradeckého kraje Martin Červíček, nebo ministr dopravy Martin Kupka, či velvyslankyně Slovinska, zástupci senátu, města Hradce Králové – primátor Alexandr Hrabálek, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věra Kovářová, a další.

K slavnostnímu dni patřil i slavnostní program, o který se zasloužili Felix Slováček, Helena Vondráčková s tlumočnicemi hudby do znakového jazyka ze společnosti Lintel

Vítězem I. kategorie – instituce veřejné správy – se stalo Statutární město Hradec Králové za výstavbu nového objektu pro rozvoj odlehčovacích služeb a za založení zapsaného ústavu.

Vítězem II. kategorie – nestátní subjekt – se stala společnost Emil Frey za projekt HANDYCARS – komplexní program dopravní mobility pro osoby se zdravotním postižením.

Vítězem III. kategorie – osobnost hnutí osob se zdravotním postižením – se stal Pavel Hejhal. Pavel Hejhal je jedním z malířů, kteří malují ústy pro Nakladatelství UMÚN. Obraz Pavla Hejhala byl na místě vydražen za 70 000,- Kč (polovina půjde na NRZP a polovina autorovi, který ji rozdělí dál – i na podporu ukrajinských umělců).

Zvláštní cenu ve IV. kategorii převzali zástupci České televize Václav Myslík, ředitel výroby a Vladimír Salzman, vedoucí služeb pro smyslově postižené diváky, za vysoké navýšení tlumočení do českého znakového jazyka o desítky procent nad rámec povinností v době pandemické krize, z rukou handicapovaného profesionálního závodníka Rally Dakar a ambasadora UNICEF Alberta Llovery.

V letošním roce se pořadatel rozhodl udělit mimořádnou cenu za výjimečně vstřícnou a dynamickou spolupráci směřující ve prospěch lidí se zdravotním postižením Společnosti Železnice Slovenskej republiky.

Byla jsem u toho a věřte, je to krásný zážitek. Po nás přítomných (Jiří Gabriel Kučera za Dobrovolnické centrum Prachatice, Hanka RH+ Rabenhauptová za město Prachatice, které společnost navrhovalo a za SeniorPoint Prachatice, Jakub Imbera za Komunitní centrum Na půdě a za osoby se zdravotním postižením jela na předávání paní Eva Poštová, matka dvou těžce zdravotně postižených dětí) gratulaci zaslal i starosta města Martin Malý a další přátelé. Gratuluji společnosti i takto a dodávám: „Držte se, nepolevujte.“

Hanka Rabenhauptová