Správa Národního parku Šumava si jako letošní téma vybrala tlející dřevo. Odumírající nebo odumřelé dřevo v šumavských lesích je typickým znakem v bezzásahových zónách národního parku nebo v přírodních rezervacích chráněné krajinné oblasti. Stojící či ležící odumřelé stromy jsou totiž pro Šumavu typické stejně, jako ponechávání části dříví k zetlení v místech, kde se těží.

Rozkládající se mrtvá těla smrků jsou pro les nesmírně důležitým zdrojem živin.
Tlející dřevo. Téma letošního roku pro Šumavu

V architektonické soutěži na novou mateřskou školku zvítězil v konkurenci nevěřitelných sedmdesáti účastníků návrh od švýcarského ateliéru Amont. Jeho autorem je architekt Logan Amont. Návrh svým řešením vhodně reaguje na umístění mezi zimním stadionem, sportovním areálem a zahrádkářskou kolonií. V urbanistickém kontextu okolí působí svou hmotu sebevědomým a zároveň přiměřeným dojmem a ve vhodném poměru dělí pozemek školní zahrady.

Vítězný návrh od švýcarského ateliéru Amont.
Vimperští už vědí, jak by mohla vypadat nová mateřská školka ve městě

Ráno na prachatickém sídlišti bylo jak vystřižené z akčního filmu. Osmatřicetiletý cizinec pod vlivem alkoholu tam naboural šest aut. Muž za volantem osobního BMW nezvládl řízení a v České ulici narazil nejprve do zaparkovaného osobního auta Hyundai. To ho ale nezastavilo a pokračoval dál na náměstí Přátelství. Z místa pěšky přešel do ulice Nebahovská, kde ještě stačil na čerpací stanici rozlít z tankovací pistole na zem zhruba dva litry benzínu a tvrdil, že by se nejraději zapálil.

Spoušť, která zbyla po zběsilé jízdě osmatřicetiletého cizince v Prachaticích.
Na prachatickém sídlišti cizinec naboural šest aut a chtěl se podpálit na pumpě

Vrtulník a dvě posádky hasičů zasahovali u Kahova na Prachaticku, odkud byl ohlášen pád paragladisty. Mluvčí jihočeské záchranky Zuzana Fajtlová upřesnila, že při příjezdu záchranářů byl paraglidista plně při vědomí a komunikoval. Muže pak letecká záchranná služba ve stabilním stavu transportoval do českobudějovické nemocnice.

Letecká záchranná služba zasahovala u Kahova, zřítil se tam paragladista.
Pro paragladistu letěl vrtulník do Kahova, skončil v nemocnici

Ve čtvrtek 2. května zaznamenaly přístroje slabé zemětřesení ve Volarech. Země se otřásala deset minut před desátou hodinou večer. Zemětřesení naměřené poblíž Volary mělo sílu 1,2 stupně. O zemětřesní informoval Seismologický informačních displej Temelín a Dukovany na svých webových stránkách.

Místo zemětřesení.
Cítili jste to? Ve Volarech se třásla zem

Karel IV. se po létech dohadů a odmítání konečně usadil na lhenickou kašnu na náměstí. Po dlouhých šesti letech. Jan Veselý bojoval o vrácení sochy Karla IV. na kašnu od roku 2018. Teprve po komunálních volbách v roce 2022 a změně vedení městysu Lhenice se zastupitelé domluvili, že nechají vyrobit kopii. Volná kopie sochy sice měla být hotová už na podzim a její slavnostní odhalení se chystalo na 17. listopadu, ale nakonec z toho sešlo, protože sochař Tomáš Franta nebyl s dílem spokojen natolik, aby ho umístil na podstavec.

Usazování sochy Karla IV. na lhenickou kašnu.
Lheničtí mají radost. Karel IV. sedí na kašně

Zahájení nové sezony, letos už čtrnácté, Chlumanského trhu počasí přálo, a tak se nikdo nedivil, že dorazily desítky prodejců a stovky lidí. První květnová sobota byla pro zahájení Chlumanského trhu jako dělaná. Podívejte se, jaký byl květnový Chlumanský trh.

První Chlumanský trh 2024.
První Chlumanský trh nové sezony byl zalitý sluncem