Řidiči osobních aut měli co dělat, aby se dostali do místa určení. Někteří dojeli s pošramocenými plechy. Dopoledne se staly na Volarsky tři nehody. Jaroslav Pangl z prachatické dopravní policie Deníku potvrdil, že šlo jen o plechařinu. „Naštěstí nic vážného. Jedna nehoda je na Rozvodí, druhá pak v Lenoře. Tam vyjížděly hlídky policistů jak od nás, tak z Volar,” upřesnil Pangl k situaci na silnicích Prachaticka krátce po poledni.

Předpověď počasí na víkend:
Sobota: Teploty by se měly pohybovat okolo mínus 2 stupňů Celsia. Většinu dne zataženo se sněhovými přeháňkami.
Neděle: Teploty mohou klesnout až k mínus 7 stupňům Celsia. Dopoledne ještě slabé sněžení.
⋌Zdroj: www.foreca.cz

„V kopci na Kubovku už to stojí,” hlásil z cesty náš spolupracovník Jaroslav Pulkrábek. Po několika desítkách minut čekání řidiči v koloně u Kubovy Huti zjistili proč. Jeden z kamionů tam totiž zablokoval vozovku. Projet se proto dalo pouze v jednom jízdním pruhu.

Venku měli v pátek cestáři veškerou techniku, kterou mají k dispozici. Cestmistr Jaroslav Flachs z vimperského dispečinku posílal své kolegy hlavně do úseku silnice z Vimperka do Strážnýho. „Tam je asi situace nejhorší,” konstatoval Jaroslav Flachs.
Na silnici totiž leželo několik centimetrů rozbředlého sněhu. „Jezdíme, solíme, shrnujeme podle našich možností. Údržba je pravidelná,” ujistil Flachs s tím, že od rána na vimperský dispečink volají řidiči a hlásí, že zůstali stát v koloně. Některé kamiony jely normálně, někteří řidiči kamionů se na břečce rozjet nedokázali nebo cestu v jednom pruhu zablokovali.


Situaci ve vyšších polohách Prachaticka monitoroval vedoucí technicko správního úseku závodu Správy a údržby silnic v Prachaticích Martin Grožaj. „Situaci na silnicích komplikuje silný vítr. Na silnici jsou napadané větve,” potvrdil Grožaj na cestě ze Smědče přes Tisovku, Markov až do Křišťanova. Na některých lesních úsecích byla silnice pouze mokrá, v otevřeném prostoru se začaly tvořit vlivem větru sněhové jazyky. „Až do Chrobol bylo jen mokro a teplota nad bodem mrazu,” konstatoval Grožaj s tím, že jízdu do těchto úseků silnic by si měli řidiči hodně rozmyslet. „Kdo nemusí, ať sem nejede,” uzavřel.


Radost ze sněhu mají vlekaři. „Od rána napadlo deset centimetrů a stále padá,” řekl Deníku ředitel Lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska. Teprve v půl čtvrté odpoledne ale padlo rozhodnutí, zda se dnes na svahu projedou první lyžaři. „Malý vlek na Kobyle pustíme určitě,” řekl Luděk Sáska. Zbytek se rozhodne v sobotu ráno podle situace. O víkendu mohou lyžaři na Zadov v od 8.30 do 16 hodin. Večerní lyžování také pojede. „Sezona na Zadově začíná,” zakončil ředitel areálu.