V pátek 26. dubna kameníci z prachatické kamenické firmy Miroslava Váni ukotvili nový ukazatel času na své místo a hodiny zase slouží svému účelu. Výroba nového ukazatele a jeho usazení na místo vyšla na 222 tisíc korun. Ukazatel byl nahrazen zcela novým z mramoru Bianco Carrara Bardiglio dovezeného z Itálie. Na jeho dovezení se čekalo od loňského podzimu, v Česku nebylo možné kámen na výrobu zajistit. „Ukazatel je do země kotven třemi mohutnými ocelovými trny. Do vytvrzení lepidel bude zajištěn ve správné poloze dřevěnou podpěrou. Příští týden ještě opravíme výtluky vzniklé při pádu části ukazatele na blocích označujících jednotlivé hodiny,“ uvedl Antonín Jurčo.

Hodiny stojí na prachatickém Malém náměstí od prosince roku 1971 a svého času se tradovalo, že jsou největší ve střední Evropě. Odlomená část měla délku 1,8 metru. Celý ukazatel má délku 3,6 m a je tvořen třemi částmi vzájemně spojenými nerezovými trny. Prachatické sluneční hodiny jsou unikátní svojí velikostí, řešením plastiky z kamenných vápencových bloků i umístěním.

Zabírají plochu zhruba pět na tři metry, tvořeny jsou ukazatelem délky cca 3,6 m a osmi bloky různých velikostí, na kterých jsou vyznačeny vyrytím s pozlacením jednotlivé hodiny dne. Během května by se u slunečních hodin měly objevit výstavní panely s informacemi o slunečních hodinách a jejich autorovi.

Sluneční hodiny v Prachaticích:
- Originální geometrická plastika z mramoru od sochaře Zdeňka Šimka z let 1969 – 1970
- Dlouhá léta patřily největším v Československu, pak v Česku a uvádělo se, že i ve střední Evropě. V roce 2003 je rozměry předčily sluneční hodiny v Třešti a v roce 2018 v Bezvěrově
- Stojí v nadmořské výšce 556 m n. m
- Prachatice hodiny vlastní od 6. prosince 1971
- V roce 2001 byla provedena oprava hodin, byl opraven ukazatel a hodiny byly kompletně očištěny
- V srpnu 2023 se ukazatel ulomil zřejmě vinou únavy materiálu

Fotogalerie: OBRAZEM: Sluneční hodiny v Prachaticích