„Byli se tu podívat se školkou a Davídkovi se škola moc líbila. Chtěl chodit sem, a tak nebyl důvod vymýšlet jinou školu. Navíc bydlíme tady kousek, takže to bude pohodlnější," vysvětlovala maminka v dubnu šestiletého Davida Zoula Lenka Svátová. Tatínek ještě doplnil, že malý David bude mít v Základní škole ve Vodňanské ulici také spolužáky z mateřské školky. „Prostě jsme zvolili tu nejpřijatelnější variantu," řekl.
Vzdálenost byla rozhodující také pro rodinu Vaňkových, kteří k zápisu přivedli syna Fandu. „Bydlíme tady kousek, ve Vodňanské ulici," hodnotili rodiče.
Kamarádi a vzdálenost od autobusového nádraží rozhodly o zapsání Tomáška Pauleho ze Žernovic, kterému bude šest let v červnu. „Na Vodňanku chodili naši dva starší synové a většina dětí ze Žernovic chodí právě sem," vysvětlil volbu tatínek Ladislav Paule. „Není zrovna nejpříjemnější vozit dítě do školy přes celé město. Vodňanka je dobrá volba," doplnila maminka a s úsměvem dodala, že stejnou školu navštěvoval také otec rodiny.
V Prachaticích jsou teprve krátce Zdílnovi, i tak ale přišla maminka Kamila zapsat svou dceru do Vodňanky. „Od září sem chodí syn Ondra, dala jsem na doporučení sestry, jejíž dcera chodí na Vodňanku. Udělala jsem dobře, Terezka bude chodit také sem," řekla Kamila Zdílnová, jejíž dcera oslaví šesté narozeny v březnu.
Stejný důvod proč zapsat svého syna Radka Prokše do Základní školy v ulici Zlatá stezka v Prachaticích měli Eva Štěpánková a Radek Jungbauer. „Rozhodla vzdálenost od místa bydliště, nic jiného v tom není," vysvětlila paní Štěpánková.
Naprosto stejně to měli také manželé Béberovi, kteří k zápisu na Zlatou stezku přivedli dceru Markétku. „Potřebuji, aby za čas dcera chodila domů sama. Vzdálenost od bydliště byla pro nás nejdůležitější," řekla maminka Eva Béberová. Na Zlatou stezku bude chodit také Matyáš Beránek, který v únoru oslaví šesté narozeniny. „Bydlíme kousek," vysvětlil tatínek Milan.
Do Vodňanky zapsalo své děti 49 rodičů, z toho zřejmě deset bude odkladů. Podle ředitelky Petry Sandanyové škola otevře dvě první třídy.
Dvě třídy otevřou podle slov ředitelky Lenky Králové také v Základní škole Zlatá stezka. „Zapsali jsme šedesát čtyři dětí, ale z toho bude přibližně devatenáct odkladů," zhodnotila Lenka Králová.
Jedenáct žádostí o odklad zřejmě podají rodiče dětí, které se zapsali v Základní škole Národní. „Vypadá to na dvě třídy po osmnácti dětech a k tomu druhá Montessori třída s dvanácti prvňáky a čtyřmi druháky," řekla ředitelka školy Hana Bolková.
Jistotu přesných počtů zatím nemá žádná z prachatických škol, neboť podle našich informací školy nevědí, zda k zápisu přišly všechny děti. Seznamy dětí se tak do září budou ještě měnit.