Když se všichni učitelé z prachatické Vodňanky adaptovali na práci z domova, část z nich půjde ve středu po zhruba měsíci online vyučování zase před katedru. „V prvních týdnech jsme vyučovali ze školy, i když děti byly doma. Ani některým našim kolegům se nevyhla karanténa, tak všichni pracovali z domova a školní jídelna byla dva týdny zcela uzavřená,“ vysvětlila Petra Sandanyová, ředitelka Základní školy ve Vodňanské ulici v Prachaticích. Středeční nástup prvních a druhých ročníků bude podle jejího názoru „hladký“.

„Jde o čtyři třídy. Pro děti zajistíme družinu od sedmi ráno do čtyř odpoledne. Třídy se nebudou míchat, budou mít svoji vychovatelku, asistentku a do jídelny půjdou zvlášť,“ upřesnila s tím, že pro děti budou zajištěny také tradiční dopolední svačinky. Od středy se zase rozjede vaření obědů pro cizí strávníky.

Jídlo ve škole:
- Školní kuchyně v ZŠ Národní v Prachaticích vařila po celou dobu distanční výuky pro děti i cizí strávníky.
Školní kuchyně v ZŠ Vodňanská byla vinou karantény poslední dva týdny uzavřená. Provoz se rozjede ve středu 18. listopadu pro děti ve škole, doma i cizí strávníky.

„Odhadujeme to na sto dvacet až sto čtyřicet obědů,“ zkonstatovala Petra Sandanyová. Zatím bude k dispozici pouze jeden oběd. Všechny děti, které ve středu nastoupí do školy, mají oběd automaticky přihlášen. Počet zatím není konečný. „Pro oběd si mohou přijít také žáci všech ostatních ročníků. Ti si ho musejí přihlásit, a také odnést v jídlonosičích domů,“ upřesnila.

Bez přerušení bude pokračovat provoz školní jídelny v Základní škole v Národní ulici v Prachaticích. „Po celou dobu naše jídelna vařila jak pro děti, které navštěvují předškolní skupinu montessori, pro děti na distanční výuce, tak i pro cizí strávníky,“ řekla Hana Bolková, ředitelka Základní školy v Národní ulici.

Ve středu se tak pro paní kuchařky téměř nic nezmění. V Národce se do školy k prezenční formě vzdělávání vrátí šest školních tříd. „V případě montessori pro nás totiž platí výjimka. Dvě třídy máme jako takzvané trojročí a tam patří i třeťáci, kteří se mohou v tomto případě vrátit do školy spolu se svými mladšími spolužáky,“ popsala Hana Bolková. Jejich škola zároveň využije možnosti pro individuální konzultace. Podle informací ředitelky je asi o pět školáků, kteří nemají možnost připojit se k on-line vyučování. „Do vyučování se ovšem zapojili, jen jinou formou, vyplňují pracovní sešity i listy, které si jejich rodiče vyzvedávají u jednotlivých učitelů,“ řekla Hana Bolková. Individuální domácí vyučování povolila v jednom případě také Petra Sandanyová ze ZŠ ve Vodňanské ulici.

Obě oslovené školy mají jasná pravidla pro výuku u z jara. Dezinfekce, roušky i větrání ve třídách jsou samozřejmostí. Podle spolku Větráme školy by se otevírání oken ve třídách rozhodně nemělo omezovat. „Školní třídy byly problémové ještě před pandemií. Díky různým dotacím na zateplení budov byla většina škol dokonale utěsněna a budovy tak přestaly dýchat. Následkem těchto úprav se začaly ve třídách hromadit různé škodlivé látky,“ říká Matěj Šmucr ze spolku Větráme školy.