Právě jejich díla tvoří novou výstavu, s níž zahájí Prachatické muzeum novou sezonu již zítra při vernisáži v 15 hodin. Podle jeho ředitele Pavla Fencla je toho ale mnohem víc, nač se v letošním roce mohou zájemci o historii Prachatic těšit.

Ačkoliv se může zdát, že se za dosud zavřenými dveřmi Prachatického muzea nic neděje, opak je pravdou. V minulém týdnu vyvrcholily přípravy nové výstavy Mé, tvé, naše Prachatice – ikonografie města v období od roku 1600 do roku 1960. O patro výš se chystá nová expozice. „Ta nahradí expozici věnovanou Karlu Klostermannovi a věnována bude první části pohledu do historie města Prachatice,“ naznačil ředitel muzea Pavel Fencl. V nové expozici, která doplní Zlatou stezku, Renesanci – zlatý věk Prachatic, Životní pouť Jana Nepomuka Neumanna a Muzeum za císaře pána, se první návštěvníci projdou historií Prachatic od jejich založení až do první poloviny 19. století poprvé při Muzejní noci osmého června.

Do té doby si návštěvníci snad zvyknou i na jednu, možná méně příjemnou novinku, jíž je zvýšení vstupného o pět korun a také zpoplatnění expozice Zlatá stezka. Ta byla dosud zdarma. „Expozice přitáhla do muzea velké množství návštěvníků. Ačkoliv byla pořízena z grantu a do letošního roku byl tedy přístup na ni zdarma, letos jsme se rozhodli zpoplatnit ji symbolickým vstupným pět korun. Její údržba totiž není součásti grantové podpory a jde plně za naším muzeem,“ zdůraznil Pavel Fencl s tím, že figuríny je potřeba vždy po dvou letech obléknout do nových textilií, zejména ty, které jsou ve venkovní části. Základní vstupné do celého muzea tak letos činí 30 korun, zlevněné 15, což je stejná částka jako za prohlídku výstav, rodinné vstupné pak činí 60 korun.